Hvala Vam na podršci i moram Vam priznati da ste jako ljubazni. Milan Đelić, Valjevo
Da li zato što je DLS novina kod nas (bar za mene)ili još više što će mi koristiti, tek, nalazim da je Arhitektura, izgradnja i održavanje PC računara prava stvar i svakom…
Za one koji žele da znaju više.
Ovo bi svakako trebalo da probate.
Koliko znate PR?
Ukoliko želite da Vas redovno obaveštavamo o novostima sa Link eLearning sajta prijavite se na našu newsletter listu.
Kako ocenjujete svoje trenutno znanje engleskog jezika?
Kurs: Matematika za prvi razred srednje škole Materijali vezani uz ovu lekciju: - Test stepen čiji je izložilac prirodni broj - Stepen čiji je izložilac prirodni broj (PDF dokument) Neka je dat realan broj a. Ako ga pomnožimo samim sobom n puta, gde je n∈N, dobijamo proizvod Broj an zovemo n-ti stepen broja a. U stepenu an realan broj a predstavlja osnovu stepena, a prirodan broj n izložilac (eksponent) stepena. Vrednost broja a1 je po dogovoru jednaka a. Napomena:
Primer 1: Izračunati vrednost izraza: a) 15-(-1)4+(-1)3= 1-1-1= -1
Dati su realan broj a i prirodni brojevi m i n. Izračunati am∙an. Dakle, proizvod stepena jednakih osnova a^m i a^n jednak je stepenu čija je osnova jednaka osnovi datih stepena, a izložilac proizvoda je jednak zbiru izložilaca datih stepena, tj. važi: am∙an=a(m+n) (a ϵ R,m,n ϵ N).
Dati su realan broj a (a≠0) i prirodni brojevi m i n (m≥n). Izračunati am:an. Dakle, količnik stepena jednakih osnova a^m i a^n jednak je stepenu čija je osnova jednaka osnovi datih stepena, a izložilac količnika je jednak razlici izložilaca datih stepena, tj. važi: am:an=am-n (a ϵ R,m,n ϵ N,m>n).
Množenje i deljenje stepena istih izložilaca Proizvod stepena jednakih izložilaca an i bn jednak je stepenu čija je osnova proizvod osnova datih stepena, dakle a∙b, a izložilac jednak izložiocu datih stepena, odnosno: an∙bn=(a∙b)n, (a ϵ R,b ϵ R,n ϵ N). Količnik stepena jednakih izložilaca an i bn jednak je stepenu čija je osnova količnik osnova datih stepena, dakle a:b, a izložilac jednak izložiocu datih stepena, odnosno: Čitaocu se ostavlja da dokaže ova tvrđenja.
Sada nas zanima koliko je (am)n! Po definiciji stepena je:
Zaključujemo da je (am)n=a(m∙n) (a∈R,m,n∈N). Primer 4: Uprostiti izraze:
Rešenje:
a) 610=2x∙3x Rešenje: 610= (2∙3)x 610= 6x x=10 b)
|
Ime: | |
Prezime: | |
Email: | |