Kurs: -- Menadžment ljudskih resursa Materijali vezani uz ovu lekciju: - Test motivacija i radni učinak - Motivacija i radni učinak (PDF dokument) Naučno je dokazano da poslovni rezultat u značajnoj meri zavisi od motiva. Rad može imati pozitivne i negativne rezultate, što zavisi od mnoštva faktora: unutrašnjih, spoljašnjih, objektivnih i subjektivnih, karaktera ličnosti, njene osposobljenosti, prirode i karaktera posla i slično. Sve te faktore svrstaćemo u objektivne i subjektivne i ukratko ih osvetliti. Objektivni faktori radnog učinka: odnose se na spoljni okvir čovekove radne aktivnosti. Uticaj zaposlenog na ove faktore je neznatan. Reč je, pre svega, o mnoštvu prirodnih pojava koje nas svakodnevno okružuju (mikroklimatski i klimatski elementi, karakter globalnog ekonomskog sistema, tip vlasništva, sistema organizacije, sistema organizacije rada, stila rukovođenja i slično). Subjektivni faktori radnog učinka: predstavljaju brojne psihološke osobine zaposlenog – učesnika u radnom procesu, pre svega njegove sposobnosti, motivaciju i kompleksne crte ličnosti (inteligencije, temperamenta...). Ovi faktori su uglavnom pod neposrednom kontrolom zaposlenog. Navedeni faktori, bilo da je reč o objektivnim ili subjektivnim, utiču na određeni način na radni učinak, a time i na obim proizvodnje. Drugim rečima, uspeh neke radne aktivnosti uslovljen je brojnim prirodnim, socijalnim i psihološkim faktorima, a odsutnost bilo kog od njih ostavlja negativne posledice na radni učinak, a time i na proizvodnju uopšte. Šta je uopšte radni učinak? To je rezultat rada, ali i aktivnosti u vezi sa kojim nastaju određeni troškovi. Učinak rada može biti proizvodni, koji nastaje kao rezultat aktivnosti proizvodnog procesa – proizvodnje ili usluga koje se prodaju na tržištu, i neproizvodni, koji predstavljaju rezultate rada neproizvodnih delatnosti koje predstavljaju usluge. Primer 1: Ako isključimo uticaj raznih objektivnih faktora na koje zaposleni teško može da utiče, onda na postizanje učinka na radu u prvom redu deluje subjektivni faktor, oličen u motivaciji, radnom iskustvu, znanju, sposobnostima, temperamentu, obrazovanju. U tom slučaju radni učinak može biti rezultat:
Dakle, radni učinak povećava se motivacijom i sposobnostima. Dalje, radni učinak se može povećati i drugim subjektivnim merilima: edukacijom, inovacijom znanja, novim tehnologijama i slično. Primer 2: Ukoliko zaposleni poseduje visoku sposobnost i nizak stepen motivacije za rad, onda se učinak može povećati samo razvojem motivacije za rad, u protivnom, učinak slabi. Dakle, u ovom primeru motivacija je jača strana u odnosu na sposobnost zaposlenog. Primer 3: Ukoliko postoji niska motivacija za rad i visoka radna sposobnost, u tom slučaju pri niskoj motivaciji radna sposobnost ostaje neiskorišćena i radni učinak ne raste. Primer 4: Povećanje motivacije ne mora obavezno da prati i povećanje učinka. Postoji izuzetak kada povećanje motivacije može da dovede do opadanja učinka. To se objašnjava činjenicom da pri visokoj motivaciji raste odgovornost, strepnja da li će se valjano i na vreme obaviti posao, što, opet, povećava psihičku napetost, koncentraciju, strah, tremu. Reč je, pre svega, o hitnim, urgentnim i oročenim poslovima koji ne trpe odlaganja ili poslovima sa posebnim uslovima rada kod kojih se, pored motivacije, u prvi plan stavljaju i psihofizičke sposobnosti, kao što su: kesonski i visinski poslovi, odnosno poslovi koji traže veliku koncentraciju i odgovornost. Hijerarhija motiva i redosled zadovoljenja ljudskih potreba umnogome zavise od karaktera globalnog sistema, kao i od važećeg sistema vrednosti. U uslovima siromaštva, nezaposlenosti čoveka ne pokreću motivi obilja, već motivi oskudice, bede i nemaštine, a u zadovoljenju svojih potreba on često nailazi na mnogobrojne prepreke, koje dovode do stanja frustriranosti ili frustracije. Pod frustracijom podrazumevamo određene prepreke koje nas sprečavaju u zadovoljenju mnogobrojnih motiva. Posledice frustracije na radu iskazuju se kroz sledeće simptome:
Gotovo svi pomenuti odbrambeni mehanizmi javljaju se kod velikog broja ljudi u procesu rada kao oblici ponašanja koji pomažu prilagođavanju u datoj organizaciji i koji donose oslobađanje od nemira i napetosti izazvanih frustracijom.
|