Kurs: Matematika za prvu godinu visokog obrazovanja Materijali vezani uz ovu lekciju: - Test ispitivanje funkcija pomoću izvoda – konveksnost i konkavnost funkcije - Ispitivanje funkcija pomoću izvoda – konveksnost i konkavnost funkcije (PDF dokument)
Neka je funkcija ƒ diferencijabilna na intervalu (a,b). Grafik funkcije ƒ je konveksan (konkavan) na intervalu (a,b), ako za svako c∈(a,b) i za svako x∈(a,b)\{c} važi: ƒ(x)>yt(ƒ(x)<yt), gde je yt=ƒ(c)+ƒ'(c)(x-c) jednačina tangente na krivu y=ƒ(x) u tački (c,ƒ(c)). To znači da za konveksan (konkavan) grafik funkcije na intervalu (a,b) važi da je grafik iznad (ispod) tangente u proizvoljnoj tački tog intervala. Ako je grafik funkcije ƒ konveksan (konkavan) intervalu (a,b), kaže se da je i funkcija ƒ konveksna (konkavna) intervalu (a,b). Daje se sledeći kriterijum za određivanje intervala konveksnosti funkcije pomoću izvoda: Neka je funkcija dva puta diferencijabilna na intervalu (a,b).
Primer 1. Ispitati konveksnost funkcije ƒ(x)=x3-3x2+2. Rešenje: traži se drugi izvod funkcije: ƒ''(x)=(x3-3x2+2)''=(3x2-6x)'=6x-6=6(x-1). Iz znaka funkcije drugog izvoda može se zaključiti:
Neka je funkcija ƒ neprekidna na intervalu (a,b) i diferencijabilna u tački c∈(a,b). Tačka P(c,ƒ(c)) je prevojna tačka grafika funkcije ƒ ako postoji takvo δ>0 da je funkcija ƒ konveksna na intervalu (c-δ,c) i konkavna na intervalu (c,c+δ), ili da je konkavna na intervalu (c-δ,c) i konveksna na intervalu (c,c+δ). Daje se sledeći kriterijum za određivanje prevojnih tačaka funkcije pomoću izvoda: Neka je funkcija ƒ diferencijabilna u tački c∈(a,b) i ima drugi izvod na intervalu (a,b). Tačka P(c,ƒ(c)) je prevojna tačka grafika funkcije ƒ ako važi jedan od sledeća dva uslova:
Uslov ƒ''(c)=0 je potreban, ali ne i dovoljan da bi funkcija ƒ imala prevojnu tačku P(c,ƒ(c)).
Primer 2. Odrediti prevojne tačke funkcije ƒ(x)=x4-3x+1. Rešenje: traži se drugi izvod funkcije: ƒ''(x)=(x4-3x+1)''=(4x3-3)'=(4x3-3)'=12x2≥0. Iako funkcija drugog izvoda ima nulu za x=0, u toj tački funkcija nema prevoj jer je funkcija uvek konveksna.
Rešenje: traži se drugi izvod funkcije: Odatle sledi:
Kako funkcija drugog izvoda nema nula, funkcija nema prevojne tačke. Ako se desi da su svi do n-tog izvoda funkcije ƒ jednaki nuli (n-ti izvod je različit od nule) u nekoj tački iz njenog domena, za ispitivanje da li se radi o prevojnoj tački važi da ukoliko je n neparan broj funkcija ima prevojnu tačku.
Rešenje: traži se drugi izvod funkcije: Odatle sledi:
Primer 5. Ispitati konveksnost i odrediti prevojne tačke funkcije ƒ(x)=x2lnx. Rešenje: traži se drugi izvod funkcije: Odatle sledi:
|