Utisci korisnika

Da li zato što je DLS novina kod nas (bar za mene)ili još više što će mi koristiti, tek, nalazim da je Arhitektura, izgradnja i održavanje PC računara prava stvar i svakom…

Veoma sam zahvalna na Vašem brzom odgovoru i želela bih da Vam se zahvalim na pažnji koju ste pokazali. Radica Nedelčev - Beograd


Kompletna lista utisaka

Testiranje online

Arhitektura računara

Za one koji žele da znaju više.

Windows OS

Ovo bi svakako trebalo da probate.

Odnosi s javnošću

Koliko znate PR?

Pogledajte još neke od testova

Newsletter

Ukoliko želite da Vas redovno obaveštavamo o novostima sa Link eLearning sajta prijavite se na našu newsletter listu.

Ime:

Prezime:

Email:


Anketa

Arhiva anketa

BAZA ZNANJA


Kurs: - Informacione i internet tehnologije

Modul: Hardver

Autor: Goran Radić, dipl.ing

Naziv jedinice: Štampači i skeneri


Materijali vezani uz ovu lekciju:

- Test štampači i skeneri
- Štampači i skeneri (PDF dokument)



blank_page

U ovoj lekciji ćemo obrađivati:

  • Štampače i njihove karakteristike
  • Skenere i njihove karakteristike


Štampači

Štampači predstavljaju izlaznu hardversku komponentu i omogućavaju štampani prikaz podatka iz računara. Najpoznatiji proizvođači štampača su: HP, Lexmark, Epson, Canon i drugi.

Karakteristike štampača:

  • Rezolucija štampača, izražava se u tačkama po inču, u oznaci dpi (Dot per inch), predstavlja broj vertikalnih i horizontalnih tačaka odštampanog materijala, što je veća rezolucija, bolji je kvalitet štampe.
  • Brzina štampe predstavlja broj odštampanih strana u minuti, gde se pod stranom podrazumeva tekst strana sa 5% mastila.
  • Kapacitet papira odnosi se na broj papira koji se može smestiti u jedno ili više korita za papir; ima važnost u poslovnim primenama.
  • Radni ciklus predstavlja ocenu sposobnosti štampača, izražava se u broju odštampanih stranica na mesečnom nivou.
  • Sopstvena memorija.
  • Cena potrošnog materijala, odnosi se na cenu kertridža i punjenja, predstavlja se brojem strana koji se može odštampati jednim punjenjem ketridža.
  • Povezivanje sa računarom, danas se uglavnom vrši preko USB porta, odnosno paralelnog porta ranije.


Vrste štampača

Prema principu rada štampači se dele na:

  • matrične štampače
  • ink-jet štampače
  • laserske štampače


Matrični štampač

Princip rada matričnog štampača se zasniva na običnoj iglici, koja udaranjem preko mastiljave trake ostavlja trag na papiru. Broj tih iglica može biti ili 9 ili 24 i, naravno, kod onih sa 24 iglice bolji je kvalitet štampe. Koriste se za štampanje obrazaca kao i raznih priznanica, računa, tiketa i sl. Ono što ih karakteriše je da su prilično bučni.


 
Ink-jet štampači

Ink-jet štampači su zbog cene pristupačniji većem krugu korisnika i zbog toga su danas u veoma širokoj primeni. Sadrže kertridž koji predstavlja posudu sa mastilom koja se povremeno dopunjuje ili zamenjuje novom. Trajanje jednog punjenja zavisi od količine odštampanih stranica kao i od popunjenosti stranice sadržajem, jer jedna odštampana slika može da potroši ketridža koliko i više strana nekog teksta. Rezolucija ovih štampača kreće se u intervalu od 300 dpi do 2400 dpi. Brzina štampe se obično navodi od strane proizvođača i otprilike iznosi 15 strana u minuti za tekst i 10 strana u minuti za slike u boji. Ovaj podatak nije toliko važan za kućnu primenu, koliko u poslovnom okruženju.


Laserski štampači

Laserski štampači koriste tonere koji su izrađeni od plastičnog praha vezanog za čestice gvožđa. Daju mnogo bolji kvalitet odštampanih stranica od ink-jet štampača. Mnogo su skuplji jer sadrže matičnu ploču, CPU, memoriju, disk, itd. Povezivanje sa računarom ostvaruje se preko USB porta ili ranije preko paralelnog. Rezolucija je oko 1200 dpi, a brzina štampanja je 10 i više strana u minuti.


PDL

Page Descriptor Language predstavlja jezik za opis strane. Drugim rečima, kako računar saopštava štampaču šta želi da odštampa, odnosno jezik za komunikaciju između računara i štampača.

Danas su u upotrebi najčešće dva PDL jezika:

  • PCL od HP-a
  • PostScript od Adobe-a


Na slici 1 su prikazani predstavnici svake od tri vrste štampača, matrični, ink jet i laserski.

 

 

Slika 1. Štampači

 

Skeneri

Skeneri predstavljaju ulaznu hardversku komponentu računara i mogu se shvatiti kao ADC (analogno digitalni konvertor) jer slike i dokumenta skeniranjem prebacuju u digitalni oblik na računar. Nekada su skeneri imali mogućnost skeniranja samo u crno beloj varijanti, dok danas svi skeneri imaju mogućnost skeniranja u boji i to po veoma pristupačnoj ceni. Priključuju se preko USB porta i težina im je svega nekoliko kilograma.

Postoje dva tipa skenera:

  • Sheet-fed, mogu da skeniraju samo ravne listove
  • Flat-bed, imaju mogućnost skeniranja i nepravilnijih oblika


Karakteristike skenera su:

  • maksimalna veličina skeniranog objekta, formata A4 ili veći
  • rezolucija dobijene slike, izražava se u dpi i zavisi od modela skenera
  • dubina boje, broj bita za prikaz svakog podatka skeniranog objekta, što je veći broj bita, veći je i kvalitet
  • brzina skeniranja može da bude od nekoliko sekundi do nekoliko minuta zavisno od rezolucije i veličine papira, bitna za poslovnu primenu


OCR tehnologija

OCR (Optical Character Recognition) tehnologija je mogućnost očitavanja teksta sa štampanog dokumenta i njegovo prebacivanje direktno u neki tekst editor. Ovo je posebno korisna opcija ukoliko je neki tekst iz knjige ili časopisa potrebno prekucati na računar. Optičko prepoznavanje teksta obično se vrši uz pomoć nekog softverskog paketa koji stiže uz skener. Postoji i opcija trodimenzionalnog skeniranja poznata kao CCD tehnologija.
Na slici 2 su prikazani neki modeli skenera. Neki od proizvođača skenera su Canon, Mustek, Sony i HP.

 

 

Slika 2. Skeneri


Smatrate da je ova lekcija korisna?  Preporučite je. Broj preporuka:1