Kurs: - Informacione i internet tehnologije Materijali vezani uz ovu lekciju: - Test uticaj informacionih tehnologija na društvo i pojedinca - Uticaj informacionih tehnologija na društvo i pojedinca (PDF dokument) U ovoj lekciji ćemo obrađivati:
Informacione tehnologije i društvoInformacione tehnologije utiču na svaki segment društva i života i rada pojedinca. Termin “informatičko društvo” (Information Society) predstavlja društvo u kome ekonomski i kulturni život bitno zavisi od informacionih i komunikacionih tehnologija. U Evropi je Ingormaciono društvo proklamovano 1994. godine, dok je u Srbiji, oktobra 2006. usvojena STRATEGIJA RAZVOJA INFORMACIONOG DRUŠTVA U REPUBLICI SRBIJI. Pojavom globalne računarske mreže, mogućnost umrežavanja i načina da svi računari na svetu mogu biti povezani i da razmenjuju podatke, utiče na način razmišljanja i življenja ljudi. Internet omogućava da se sve informacije istog momenta distribuiraju drugim ljudima i organizacijama. Smanjuje se mogućnost manipulacije grupama ljudi, ali sa druge strane Internet omogućava povezivanje i lica koja nemaju dobre namere.
Informacione tehnologije i društvo u Srbiji Zašto je potrebna Strategija razvoja informacionog društva u Republici Srbiji? Republika Srbija treba da posveti posebnu pažnju informacionim i komunikacionim tehnologijama (IKT) u svim svojim razvojnim strategijama, jer IKT pružaju velike mogućnosti i imaju sveopšti uticaj na nacionalnu privredu i globalnu konkurentnost. Strategija razvoja informacionog društva (ID) u Republici Srbiji ima ulogu da:
Razvoj informacionog društva u Evropi U 1994. i 1995. godini veliki broj država u Evropi je izradio planove i politiku rada za razvoj elektronske komunikacije u svojim društvima. Evropska unija je 2000. godine za države članice odredila razvojne ciljeve nazvane „Lisabonska strategija“. Lisabonska strategija obuhvata ciljeve i strategije čiji je cilj „priprema za tranziciju u privredu i društvo koji su zasnovani na znanju, uz bolju politiku rada za informaciono društvo i istraživanja i razvoj”. Da bi se postigli navedeni ciljevi, akcioni plan E-Evropa je postavio skup ključnih akcionih tačaka:
Bezbednost znači da se elektronske mreže moraju osigurati od hakera i virusa i moraju biti dovoljno bezbedne da bi se izgradilo poverenje klijenata u elektronsko plaćanje. Pitanje bezbednosti se mora uravnotežiti sa mogućom povredom privatnosti građana. E-uključivanje znači osigurati da je informaciono društvo dostupno najvećem delu stanovništva, bez obzira na geografske i socijalne razlike. E-uprava znači približiti državnu upravu građanima i privredi obezbeđivanjem modernih javnih usluga putem Interneta do 2007. uglavnom preko brzih internet priključaka (širokopojasni pristup). E-učenje znači prilagoditi obrazovni sistem i obučavanje u EU privredi zasnovanoj na znanju i digitalnoj kulturi.
Nadležnosti vladeTri osnovne nadležnosti koje vlade širom sveta moraju da uspostave za informaciono društvo su:
Vlada kao regulator Kao nacionalni regulator, Vlada je odgovorna za postavljanje nacionalnih pravila za korišćenje tehnologije. Njih čine, npr:
Vlada kao pomagač Kao pomagač, Vlada može da stimuliše korišćenje i omogući dostupnost IKT svojim građanima. Ona može da ohrabri razvoj industrije u privatnom sektoru tako što će joj nuditi pomoć i uklanjati prepreke na putu razvoja. Industrija IKT usluga i druge industrije zasnovane na znanju ne zahtevaju velika ulaganja u materijalnu infrastrukturu kao što su fabrike, sirovine, putevi i drugo. Davaoci IKT usluga mogu da se nalaze bilo gde u zemlji ukoliko postoje komunikacioni kapaciteti koji odgovaraju globalnim standardima i visokokvalifikovana i efikasna radna snaga.
Vlada kao veliki korisnik IKT Kao veliki korisnik IKT, često najveći u zemlji, Vlada mora da teži da koristi IKT kako bi postigla prihvatljive troškove pružanja usluga i informacija koje nudi svojim građanima i efikasno vođenje državne uprave. Kao najveći kupac IKT opreme i usluga, ona takođe može da utiče na tržište i da, na primer, koristi svoju kupovnu moć da pomogne razvoj nacionalne IKT industrije. Ovo može da posluži i kao primer najbolje prakse.
Zakonodavni okvirZa uspostavljanje informacionog društva „u kome svako može da stvara, koristi i razmenjuje informacije i znanje, omogućavajući time pojedincima, zajednicama i narodima da dostignu svoj puni potencijal u promovisanju održivog razvoja i unaprede kvalitet svog života” (Declaration of Principles, World Summit on the Information Society, International Telecommunication Union, Geneve, 2003), neophodno je stvoriti odgovarajuće zakonsko okruženje. Kao član Inicijative za elektronsku jugoistočnu Evropu (e-JIE) koja funkcioniše u okviru Pakta za stabilnost jugoistočne Evrope, Republika Srbija je krajem 2002. godine potpisala Agendu za razvoj informacionog društva u jugoistočnoj Evropi. Neke od stavki su:
Informacione tehnologije i društvo - Krivični zakonikKrivični zakonik („Službeni glasnik RS”, broj 85/05) usvojen 29. septembra 2005. godine. Usvajanjem ovog zakona krivično pravna materija je zaokružena i usklađena sa međunarodnim konvencijama. Zakonom su na jednom mestu obuhvaćena sva krivična dela i uveden je veći broj krivičnih dela koje naše zakonodavstvo nije poznavalo. Nova krivična dela, između ostalog, odnose se na kompjuterski kriminal, zaštitu autorskih prava i dr. Krivična dela protiv bezbednosti računarskih podataka, Glava dvadeset sedma (član 298- 304. Zakona), su:
Zakon o organizaciji i nadležnosti državnih organa za borbu protiv visokotehnološkog kriminala („Službeni glasnik RS”, broj 61/05), usvojen 15. jula 2005. godine. Ovim zakonom obrazuju se specijalizovani državni organi radi otkrivanja, krivičnog gonjenja i suđenja za:
Zakon o elektronskom potpisu Zakonom o elektronskom potpisu („Službeni glasnik RS”, broj 135/04) se uređuje upotreba elektronskog potpisa u pravnim poslovima i drugim pravnim radnjama, kao i prava, obaveze i odgovornosti u vezi sa elektronskim sertifikatima, ako posebnim zakonima nije drukčije određeno. Odredbe zakona primenjuju se na opštenje organa, opštenje organa i stranaka, dostavljanje i izradu odluke organa u elektronskom obliku u upravnom, sudskom i drugom postupku pred državnim organom ako je zakonom, kojim se uređuje taj postupak, propisana upotreba elektronskog potpisa. Zakon sadrži odredbe o elektronskom i kvalifikovanom elektronskom potpisu, elektronskim sertifikatima i sertifikacionim telima, pravima, obavezama i odgovornostima korisnika i sertifikacionih tela, odredbe o nadzoru u sprovođenju odredbi zakona i kaznene odredbe.
Zaštita prava intelektualne svojine Skupština Srbije i Crne Gore je u 2004. godini usvojila pet zakona u ovoj oblasti koji su u skladu sa zakonodavstvom EU, i to:
Vlada je 2003. godine obrazovala Komisiju za borbu protiv piraterije kao radno telo Ministarstva kulture. Krajem 2004. godine Komisija je reorganizovana kako bi uključila predstavnike Ministarstva unutrašnjih poslova, Ministarstva trgovine, turizma i usluga (tržišne inspektore), Uprave carina, Ministarstva pravde i Ministarstva kulture. Početkom 2005., Vlada je obrazovala Komisiju nadležnu za uništavanje zaplenjenih nosača zvuka, slika i kompjuterskih programa. Ova komisija je u sastavu Ministarstva trgovine, turizma i usluga. Članovi komisije su pored tržišnih inspektora tog ministartsva i predstavnici iz Ministarstva unutrašnjih poslova, Uprave carina, Ministarstva pravde i Ministarstva kulture. U 2006. godini je usvojen i stupio na snagu Zakon o posebnim ovlašćenjima radi efikasne zaštite prava intelektualne svojine („Službeni glasnik RS”, broj 46/06).
|