Kurs: - Informacione i internet tehnologije Materijali vezani uz ovu lekciju: - Test softverski podržano učenje - Softverski podržano učenje (PDF dokument) U ovoj lekciji ćemo obrađivati:
Pojam edukacije i obrazovanja u XXI vekuUčenje je konstantan proces i ne završava se školskim obrazovanjem. Svakodnevno obrazovanje i usavršavanje je neminovno (Obrazovanje tokom čitavog života, poglavlje 12, član 96. Zakona o visokom obrazovanju Republike Srbije, 2005). Mnoge uspešne kompanije organizuju konstantne obuke, trening zaposlenih, posete sajmovima i seminarima i dr. Stečene diplome i sertifikati po zastarelim programima sve manje su priznati od poslodavaca na tržištu. Neke kompanije (npr. Microsoft) uslovljavaju svoje sertifikate i licence obnavljanjem polaganja na godišnjem ili nekom drugom nivou, upravo usled promena tehnologije i pojave novih rešenja za koje se traži kompetencija na tržištu.
Tradicionalno učenje Tradicionalan način držanja nastave uglavnom podrazumeva auditorna predavanja, odnosno prenošenje znanja (nastavnika) širem auditorijumu (učenicima). Ovakav princip potiče još od davne prošlosti kada su se znanja prenosila pričama starih ljudi svojim potomcima. Slušaoci imaju mogućnost ili da pamte informacije iznete tokom predavanja ili da koriste neka priručna sredstva za zapisivanje važnih elemenata tokom samog predavanja da bi kasnije mogli iz tih zabeleški da uče. Učenicima ostaje i da samostalno prelaze knjige i ostalu literaturu radi proširivanja pređenog nastavnog gradiva. Nastavnici takođe mogu da koriste određena pomagala tokom predavanja (npr. tabla i kreda).
Tehnološki podržano učenje Razvoj novih tehnologija omogućio je i njihovu primenu u obrazovnom procesu. Držanje auditorne nastave i čitanje iz knjiga je danas samo deo nastavnog procesa. Predavanja se izvode preko multimedijalnih pomogala (video bim), učenici koriste edukativni softver za učenje, koriste Online servise za brži pristup materijalima, dok se provera znanja izvodi preko softvera za testiranje.
Edukativni softver Edukativni softver može da se posmatra iz dva ugla. Sa jedne strane ga koriste edukatori (nastavnici, predavači, treneri i dr) radi efikasnije pripreme i izvođenja nastave, a sa druge, to je softver namenjen učenicima za lakše savladavanje nastavnog gradiva, brže i interesantnije učenje. Posebno je značajan u predškolskoj i školskoj obuci, jer sadrži mnogo zabavnih elemenata. Ovakvi softveri sadrže puno interaktivnosti, razne slagalice, igrice, testove i kvizove. Zahtevaju rad korisnika do ispunjenja određenog cilja, s tim da korisnik ne mora da prolazi sve lekcije redom, već može da bira i ostvari svoj poredak u kretanju prema cilju. Odlični edukativni softveri imaju i inteligentna rešenja praćenja napredovanja učenika jer ga vraćaju na elemente koji nisu dobro savladani (npr. posle urađenog testa učenik se na osnovu rezultata i broja ostvarenih poena na pojedinim pitanjima, vraća na oblasti iz kojih su ta pitanja, na dodatno učenje). Dobar edukativni softver nudi mogućnost učenja kroz različite nivoe. Najmanje tri nivoa mogu da postoje, početni, srednji i napredni. Prema rezultatima testiranja preporučuje se nivo učenja.
Softversko umesto tradicionalno učenjeOva dva pojma ne treba posmatrati odvojeno, već kao kombinaciju oba pristupa. Softversko učenje treba korisititi kao podrška tradicionalnom pristupu, a ne njenom potpunom isključivanju. Savremena tehnologija treba da koristi kao podrška nastavnom procesu. Njene prednosti treba iskoristiti u skladu sa sve većim potrebama i mogućnostima korisnika, gde se danas prostor i vreme pojavljuju kao ograničavajući faktori. Učenje u učionicama (Classroom Learning) takođe treba osavremeniti i učiniti interesantnijim kroz radionice i studije slučaja (Case Study).
E-learningE-learning je učenje podržano i obezbeđeno putem ICT (Information and Communications Technology). E-learning predstavlja izvođenje treninga, učenja ili edukativnog programa elektronskim putem. Zasniva se na korišćenju savremene računarske i komunikacione tehnologije, prilagođenosti učenja potrebama pojedinca i interaktivnosti. Najčešće se primenjuje u Distance Learning platformama. Objedinjuje veliki skup aplikacija i procesa kao što su Web-based Learning, Computer-based Learning, Virtual Classrooms, Digital Collaboration. Podrazumeva isporuku sadržaja putem Interneta, audio i video traka, optičkih medija, satelitskim putem, Iinteraktivne TV, digitalne TV, mobilne tehnologije, PDA uređaja i dr. Prvi koraci napravljeni su 1980. godine sa početkom Computer Based Training-a. E-learning danas je mnogo širi pojam, jer je trening, obuka i učenje putem tehnologija koje podržavaju interaktivnost, mnogo više nego što nudi jedan računar. Koriste se savremene komunikacione tehnologije, e-mail, čet, disukusione grupe i dr. Isporuka sadržaja u realnom vremenu i direktni prenosi omogućeni su razvojem širokopojasnog Interneta.
Prednosti e-learninga Omogućava se studentima kvalitetno učestovanje u nastavi i kada to pitanje udaljenosti, rasporeda i sličnih okolnosti praktično čine nemogućim. Široka dostupnost istovremeno omogućava i istovremeno učestvovanje velikog broja studenata. e-učionica otvorena je 24 sata dnevno, što omogućava najefikasnije moguće iskorišćavanje vremena. Studenti sami biraju kada će i kako pristupiti e-učenju budući da imaju stalan pristup materijalima i nastavi. E-učenje putem Interneta omogućava posebno dinamičnu interakciju između instruktora i studenata kao i studenata međusobno. Svaki pojedinac doprinosi nastavi pokretanjem, odnosno učestvovanjem u raspravama koje se tiču dotične teme. U sklopu sistema lako je omogućena integracija i pristup drugim izvorima bitnim za gradivo koje se obrađuje. Prema istraživanjima razvijenih zemalja u kojima se obrazovanje na daljinu koristi u poslednjoj deceniji XX veka uočene su prednosti u odnosu na tradicionalnu nastavu koje se ogledaju u sledećem:
|