Kurs: - Izgradnja i održavanje PC računara Materijali vezani uz ovu lekciju: - Test skener - Skener (PDF dokument) Poslednjih nekoliko mogućnosti je pomalo nategnuto kad su laserski štampači u pitanju, ali se donekle uklapaju. Prvo, moguće je dodati skener laserskom štampaču. Skener je uređaj koji štampani dokument pretvara u digitalnu formu. Tako posle može biti menjan ili štampan. Ako koristite skener i štampate direktno sa uskenirane slike, upravo ste napravili kopiju i pretvorili laserski štampač u digitalnu verziju fotokopir aparata. Možete takođe dodati uređaj poznat kao faks modem podešen tako da zajedno sa skenerom štampač pretvori u faks mašinu. Faks modem je uređaj koji instalirate u računar ili neki drugi uređaj i koji preuzima signale s tog uređaja i pretvara ih u signale koje faks mašina može da razume preko telefonske linije. Dodajući ove dve alatke možete pretvoriti običan štampač u fotokopir za kućni kancelarijski prostor koji može i da šalje faksove. U ovo doba kućnog poslovanja ovakvi uređaji postaju opšte mesto. Nekoliko proizvođača štampača proizvodi i multifunkcijske štampače. Ovi periferni uređaji su u suštini štampač, kopir, skener i faks mašina u jednom. Oni su idealni za kućne kancelarije bez puno prostora. Kao što smo o tome ranije govorili, skener pretvara papir u podatke koje računar može da koristi. Ali kako on to tačno radi? Razne komponente rade u sprezi da bi pretvorile svetlost koja se odbija od stavke koja se skenira (poznate kao original) u tok podataka koje računar može da koristi. Razlog što skener nosi takvo ime (eng. scan - pretražiti) je što se podaci pretvaraju red po red niz stranicu kako se glava za skeniranje (o kojoj će biti reči kasnije) kreće. Sledeće komponente (u različitim oblicima) se koriste u većini skenera:
Staklena ploča i poklopacStaklena ploča i poklopac su onaj deo skenera koji korisnici mogu da vide dok ga koriste. Staklena ploča je providna ploča na koju se postavlja original da bi skener mogao da ga skenira. Iako je prvo bila pravljena od stakla, postoje skeneri sa jeftinijom čistom akrilnom pločom. Poklopac se stavlja preko originala (u slučaju stonih skenera) i predstavlja zaštitu od svetla koje bi moglo da ugrozi preciznost skeniranja. Najčešće, strana poklopca koja se naslanja na original je bela tako da se svaki deo staklene ploče koju original ne pokrije prikazuje u beloj boji u skeniranom dokumentu. Stoni skeneri (opširnije kasnije) su jedini skeneri koji koriste staklenu ploču i poklopac.
Glava skeneraGlava skenera je njegov najvažniji deo. To je komponenta koja obavlja samo skeniranje. Ona se kreće niz stranicu ispod staklene ploče, kontroliše je računar, a pomera je koračni motor (objašnjen sledeći). Ona sadrži nekoliko komponenti uključujući ove:
Izvor svetlosti i ogledala Izvor svetlosti u skeneru je blistava bela svetlost koja se koristi da osvetli original dok je njegovo skeniranje u toku. Svetlost sa ovog izvora se odbija od originala i reflektuje u nekoliko ogledala na CCD-u ili CIS-u (oba su predmet sledećeg odeljka). U zavisnosti od vrste skenera, izvor svetlosti može biti ili fluorescentna sijalica, hladna katodna fluorescentna lampa (CCFL) ili ksenon lampa. Razlika između njih je u ceni, vernosti reprodukcije boja i dugovečnosti sijalice. Ako koristite skener sa CIS-om, oni najčešće koriste višebojne LED-ove (svetleće diode) kao izvor svetlosti.
Stabilizator je ono na čemu se glava skenera „vozi“ s unutrašnje strane stonog skenera. To je dugačka nerđajuća cev obično prečnika od oko 3 cm koja je bezbedno pričvršćena za kućište skenera. On obezbeđuje glatku vožnju dok skener skenira niz stranicu. Ako bi se glava skenera tresla ili zastajkivala u svom prolazu, slika bi izgledala čudno i skeniran materijal bio neupotrebljiv. Zato, glatka vožnja obećava i korektnu sliku. Pravougaona matrica senzora (CCD) ili kontaktni senzor slike (CIS) Svi skeneri koji su danas u upotrebi koriste jedan od ova dva uređaja za pretvaranje svetlosne energije u tok podataka. Pravougaona matrica senzora (CCD) je uređaj unutar skenera koji pretvara fotone (svetlosne čestice) u elektricitet. Što više svetlosti padne na jednu od svetlosnih površina (jedna ćelija u CCD nizu), više elektriciteta ta površina proizvodi i otud će i predstavljanje slike na računaru biti svetlije. Svaki skener koji koristi CCD, koristi sočivo da bi uoštrio svetlost koja dolazi sa ogledala u glavi skenera. S druge strane, neki jeftiniji skeneri koriste tehnologiju poznatu kao kontaktni senzor slike (CIS). Ova tehnologija zamenjuje ogledala i CCD niz senzorom dugačkim koliko je staklena ploča široka. Izvor svetlosti je skup LED dioda koji je takođe rasprostranjen po dužini staklene ploče. Svaki od ova dva uređaja (u zavisnosti od tipa koji je u upotrebi) će odrediti opštu rezoluciju skenera. Rezolucija je definicija koliko piksela skener može da koristi da bi napravio kvadratni inč slike. Na primer, rezolucija skenera data kao broj od 300 x 300 dpi znači da skener koristi 300 x 300 = 90.000 tačaka da bi predstavio jedan kvadratni inč. Što je broj veći, veći je kvalitet skenirane slike (ali je veći i fajl kada se slika prebaci u računar).
Koračni motorKao što je slučaj sa mnogim tipovima štampača, i skeneri koriste koračni motor kako bi se pokretali delovi unutar samog uređaja. Koračni motor u skeneru pomera glavu skenera duž stranice tokom jednog ciklusa skeniranja. Često je koračni motor smešten ili na samoj glavi skenera ili prikačen na kaiš kako bi upravljao kretanjem glave skenera.
InterfejsKao i štampači, skeneri koriste različite tipove kablova kako bi se povezali sa svojim računarom domaćinom. Upoznaćete se sa različitim tipovima interfejsa kasnije u ovom poglavlju.
Ravni ili stoni skeneri
Slika 21.1 - Skener
Skeneri sa uvlačenjem papira
Ručni skeneri Još jedan tip skenera na koji možete naići kao serviseri jeste ručni skener. U osnovi, ručni skener je glava za skeniranje kao kod ravnih skenera samo što je držite u ruci. Zatim sami pokrećete glavu za skeniranje niz stranicu dok je držite ravno na stolu ili nekoj drugoj ravnoj površini. Ovi skeneri se ne viđaju više tako često, budući da je cena stonih skenera drastično opala, a skenirane slike kod ručnih skenera nisu zadovoljavajućeg kvaliteta. Nema te ljudske ruke, ma koliko mirne, koje može biti precizna kao koračni motor.
Slika 21.2 - Skener sa uvlačenjem papira
Interfejs skenera
Možete pogledati u prethodnom odeljku ovog poglavlja koje se tiče interfejsa za štampače da biste saznali na koji način rade i kako se povezuju. Važno je da se upamti da skeneri trenutno još uvek ne koriste bežični interfejs. Osnovni razlog leži u tome što skeneri generišu ravnomeran tok podatka, svaki prekid u prenosu podataka daće neprihvatljivu sliku koja dolazi od skenera. Instalacija, podešavanje i unapređivanjeŠtampači i skeneri U nekom trenutku svaki vlasnik računara će poželeti da mu pojača mogućnosti. Dva najpopularnija periferna uređaja su skener i štampač. A+ Essentials ispit testira vaše znanje kada je upitanju instaliranje štampača i skenera. U ovom odeljku, naučićete kako da pravilno montirate, podesite i unapredite štampače i skenere. Ne samo da ćete naučiti kako da ih instalirate i podesite, saznaćete i kako da izvučete optimum iz njihovih performansi.
Proces instalacije štampača i skeneraIako je svaki uređaj različit, postoje određeni prihvaćeni metodi koji se koriste za instaliranje bilo kog uređaja. Štampači i skeneri su samo dve strane istog novčića. Oba uređaja koriste slične načine povezivanja, s tim što je jedan izlazni uređaj, a drugi je ulazni. Postupak koji sledi je primenjiv prilikom instaliranja oba ova uređaja:
Kad ste instalirali softver i izvršili kalibraciju uređaja, možete preći na podešavanje opcija za štampač ili skener. Kod skenera ćete naići na opcije poput konfigurisanja mehanizma za uvlačenje papira u softveru drajvera. Ova podešavanja kao i to kako se menjaju, može se pronaći u svakom priručniku koji ide uz hardver.
Problemi sa matričnim štampačimaMatrični štampači su relativno jednostavni uređaji. Zbog toga se može javiti vrlo malo problema. Objasnićemo većinu najuobičajenijih problema i kako ih rešiti.
Mala, tamna linija ide duž celog odštampanog teksta - Iglica glave za štampanje štrči izvan ležišta. Zamenite glavu za štampanje. Može doći do oštećenja glave za štampanje ako se iglica gura na silu. Štampač ispušta zvuke kao da se štampanje odvija, ali ne izlazi ništa na papiru - Traka u patroni je ili istrošena, ili nedostaje ili je nepravilno montirana u patronu. Pravilno zamenite patronu s trakom.
Zaglavljivanje odštampane stranice unutar štampača Zaglavljivanje štampača je veoma frustrirajuće jer izgleda da se uvek desi negde na pola posla kad treba štampati 50-ak stranica i zahteva da odvojite vreme i odglavite papir pre nego što nastavite dalje sa štampanjem. Do zaglavljivanja papira dolazi kad ga nešto ometa da ujednačeno napreduje kroz štampač.
Problemi s koračnim motorom Štampači koriste koračne motore da bi pomerali glavu štampača napred - nazad kao i da pokretali papir (ovi se nazivaju prenosnim i glavnim motorom). Ovi motori se mogu oštetiti ako se na silu pomeraju u bilo kom smeru dok je štampač uključen. Ovo se odnosi i na pomeranje glave štampača u stranu da bi bilo mesta za postavljanje ribona (trake) za štampač kao i pomeranje valjka za uvlačenje papira da bi se poravnao papir. Ovi motori su veoma osetljivi na zalutala naelektrisanja. Ako ručno rotirate neki od ovih motora, vi ga u principu pretvarate u mali generator i tako ga oštećujete. Oštećen koračni motor je lako prepoznati. Zbog oštećenja će postati neprecizan i svakim korakom će se pomerati sve dalje i dalje. Redovi odštampanog teksta će biti neravnomerno raspoređeni ako je glavni motor oštećen (što je verovatnije). Karakteri će izgledati kao da su zgnječeni jedni o druge ako se glava za štampanje pokvari. Ako je motor u dovoljno lošem stanju neće se uopšte pomerati; možda će čak ispuštati visoke cvileće zvuke. Ako se bilo koji od ovih simptoma pojavi, vreme je da se zameni jedan od motora. Koračni motor je obično skupo zameniti – košta koliko polovina novog štampača. Ipak, uz malo razmišljanja je vrlo lako izbeći štetu ovog tipa. Problemi s termomlaznim štampačimaTermomlazni štampači su oni koji se najčešće prodaju za kućnu upotrebu. Iz tih razloga morate razumeti najuobičajenije probleme s ovim štampačima da bi vaša firma mogla da ih efikasno servisira. Obratimo pažnju na neke od najčešćih problema s termomlaznim štampačima kao i koja su njihova rešenja.
Kvalitet štampanja Većina problema kod termomlaznih štampača su problemi kvaliteta odštampanog teksta ili slike. Devedeset devet posto ovih problema mogu se pripisati neispravnoj patroni sa mastilom. Kod većine termomlaznih štampača, patrona sa mastilom sadrži i glavu za štampanje i mastilo. Glavni problem ovog mehanizma može se opisati kao „ako ga ne koristite, izgubićete ga“. Mastilo će se sasušiti u malim štrcaljkama i zapušiće ih ako se ne koriste bar jednom nedeljno. Primer problema kvaliteta ja kad vam se na odštampanoj stranici pojave tanke prazne linije u svakom redu odštampanog teksta. Do ovoga dolazi zato što se zapuši rupica na bar jednoj od štrcaljki na patroni. Zamenom patrone sa mastilom ovaj problem se lako rešava. Kao što smo ranije upozorili, neki ljudi pokušavaju da uštede tako što ponovo pune tj. refiluju svoje patrone sa mastilom kad je vreme da ih zamene. Ako ste jedan od njih, prestanite! Ne refilujte vaše patrone! Skoro sve patrone sa mastilom su dizajnirane da se ne pune ponovo. Dizajnirane su da se jednom upotrebe i bace. Puneći ih ponovo, bušite rupicu na njima i mastilo može da iscuri, i onda će štampač morati da se očisti. Mastilo, će verovatno isto biti pogrešno, a time kvalitet odštampanog materijala može da trpi. I na kraju, upotrebom refilovanih patrona vaša garancija štampača može postati nevažeća. Ako patrona sa mastilom ošteti ili probuši, može da ostavlja previše mastila na papiru i slova će biti izmrljana. Još jednom, rešenje je zamena patrone (treba imati na umu, da je veoma mala količina brljanja normalna ako se stranice slažu jedna na drugu odmah nakon štampanja). Ako treba da montirate novu patronu, glave moraju da budu u ravni. Poravnanje glava za štampanje je proces u kojem se one kalibrišu za upotrebu. Tom prilikom se koristi posebna alatka koja dolazi uz softver za štampač. Pokrenete alatku za poravnanje i štampač će odštampati nekoliko vertikalnih i horizontalnih linija sa brojkama pored njih. Zatim vam na ekranu pokaže da odaberete horizontalne i vertikalne linije koje su najviše „u ravni“. Kad upišete broj, softver razume da li su ili ne glave za štampanje u istoj ravni, u kom pravcu štrče i za koliko. Softver zatim izvrši manje izmene na softveru drajvera za štampanje, govoreći mu za koliko da izvrši korekcije prilikom štampanja. Ponekad proces poravnanja treba obaviti nekoliko puta kako bi se uredno uskladile slike.
Zaglavljivanje papira Termomlazni štampači obično imaju proste putanje papira. Zbog toga su malo verovatna zaglavljivanja papira zbog prepreka. Ipak, ona su i dalje moguća i zato ih ne treba zanemariti kao moguć uzrok zaglavljivanja. Do zaglavljivanja papira u termomlaznim štampačima obično dolazi iz jednog od ova dva razloga:
Valjak za preuzimanje papira ima jedan ili dva valjka u obliku slova D nameštena na rotirajućoj osovini. Kada se osovina rotira, jedna ivica slova D se tare o papir i gura ga tako u štampač. Kad se valjak pohaba, ivica postaje oborena i ne može da se ostvari dovoljno jako trenje o papir da bi ga ugurala u štampač. Ako je papir koji se koristi u štampaču isuviše gladak javlja se isti problem. Valjci za preuzimanje papira se služe trenjem, a gladak papir ne pruža dovoljan otpor. Ako je papir isuviše grub, s druge strane, on na valjke deluje kao šmirgla i haba ih i glača vrlo brzo. Evo nepisanog pravila koje se tiče finoće papira: papir koji je za nijansu glađi od nove novčanice će biti u redu.
Problemi sa laserskim i straničnim štampačimaImamo i dobre i loše vesti za vas. Loše vesti su da su problemi s laserskim štampačima najsloženiji jer su i ti štampači najsloženiji. Dobre vesti su da je većinu problema lako prepoznati i da za svaki postoji određeni način na koji se rešava. Većina problema se može utvrditi poznavanjem unutrašnjih mehanizama štampača i uz malo zdravog razuma. Pozabavimo se najčešćim problemima do kojih dolazi kod laserskih i straničnih štampača kao i njihovim rešenjima.
Današnji laserski štampači rade na istim brzinama kao i fotokopir aparati. Zbog toga, najčešći problem koji se kod njih javlja jeste zaglavljivanje papira. Prvo, zaglavljivanje mehanizama za uvlačenje se dešava kad se valjci u ovom mehanizmu istroše (slično kao i kod termomlaznih štampača). Rešenje za ovaj problem je lako: zameniti pohabane valjke. Još jedan uzrok za zaglavljivanje papira je u vezi sa pogonskim zupčanikom na valjku za preuzimanje. Pogonski zupčanik (ili spojnica) može biti polomljen ili mu nedostajati jedan zub. Opet, rešenje je zameniti ga. Da biste utvrdili da li je problem u polomljenom zupčaniku ili istrošenom valjku, odštampajte probnu stranicu, ali izvadite fioku za papir pre toga. Pogledajte u otvor mehanizma za uvlačenje papira baterijskom lampom i vidite da li se valjci za preuzimanje papira okreću ravnomerno i bez preskakanja. Ako se okreću ravnomerno, problem je najverovatnije u istrošenim valjcima. Ako je zaglavljivanje papira na vašem štampaču izazvano pohabanim valjcima, postoji nešto što možete da uradite da vaš štampač proradi dok čekate na nove valjke. Ostružite valjak ili valjke nekom vrstom metalne četke za ribanje suđa (ili nečim sličnim) da bi valjci postali rapavi. Ovaj trik može da se iskoristi samo jednom. Posle toga valjci nisu dovoljno debeli da bi mogli da dodirnu papir. Uzrok zaglavljivanja može da bude i sam papir. Ako vaš štampač stalno pokušava da uvuče više stranica odjednom, znači da papir nije dovoljno suv. Ako živite u oblasti gde je vlažnost vazduha visoka, ovo bi mogao biti problem. Čuli smo za neka vrlo neobična rešenja koja funkcionišu (poput sušenja u mikrotalasnoj rerni). Najbolje generalno rešenje jeste voditi računa o vlažnosti vazduha i čuvati papir u svom pakovanju dokle god nije potreban. Vlažnost vazduha je najbolje održavati na oko 50 posto ili nižom (ali iznad 25 posto da bi se izbegli problemi sa statičkim elektricitetom). Konačno, uzemljena metalna šipka koja se zove eliminator statičkog elektriciteta prazni iz papira napon koji potiče iz prenosne korone pošto je bio upotrebljen za prenos tonera iz EP patrone. Ako ta šipka nedostaje ili je pokvarena ili oštećena, elektricitet će ostati u papiru i on se zato može lepiti za EP patronu što će dalje dovesti do zaglavljivanja. Ako se papir zaglavljuje pošto je došao do mehanizma prenosne korone, ovo može biti uzrok.
Prazne stranice Ništa nije iritirajuće koliko kada pokušate da odštampate ugovor od 10 stranica, a sve što dobijete je 10 potpuno praznih strana. Prazne stranice su unekoliko česta pojava kod laserskih i straničnih štampača. Iz nekog razloga toner ne dopire do papira. Postoje tri glavna uzroka:
Mehanizam prenosne korone Drugi uzrok problema s praznim stranicama jeste oštećena ili nedostajuća žica provodne korone ili oštećen valjak provodne korone. Ako je žica izgubljena ili oštećena, razvijena slika se neće preneti s EP doboša na papir. Zbog toga se na odštampanom primerku ništa ne pojavljuje. Da biste utvrdili da li je ovo uzrok vašeg problema, uradite prvu polovinu samoprovere (opisana kasnije u ovom poglavlju). Ako slika postoji na dobošu, ali ne i na papiru, sigurni ste da mehanizam prenosne korone ne obavlja svoj posao. Da biste proverili da li je prenosna korona uzročnik problema, otvorite poklopac i ispitajte žicu (ili valjak ako ga vaš štampač koristi). Žicu korone je teško uočiti pa će vam možda biti potrebna baterijska lampa. Znaćete da li je pokvarena ili potpuno nedostaje samo posmatrajući (ili će biti u komadima ili je neće uopšte biti). Ako ni jedno ni drugo nije slučaj, problem može biti povezan sa HVPS-om. Žica ili valjak prenosne korone su relativno jeftini delovi i mogu se lako zameniti uz odvrtanje dva šrafa i malo strpljenja. Kao što smo ranije govorili, patrona s tonerom je izvor većine problema s kvalitetom štampe jer se tu nalazi najviše delova koji kod laserskih i straničnih štampača utiču na formiranje slike. Počnimo s očiglednim. Prazna stranica će izaći iz štampača ako nema tonera u patroni za toner. Svesni smo toga da ovo zvuči banalno, ali neki ljudi misle da one traju večno. Lako je proveriti: samo otvorite štampač, skinite patronu i promućkajte je. Čućete da li u patroni ima tonera. Ako je prazna zamenite je proverenom, dobrom patronom koju preporučuje proizvođač štampača. Još jedan problem koji često ume da iskrsne jeste korišćenje refilovanih ili recikliranih patrona za toner. Tokom procesa reciklaže, može se desiti da ove patrone budu napunjene pogrešnom vrstom mastila.
Napajanje visokog napona (HVPS) HVPS obezbeđuje struju visokog napona i male snage kako mehanizmu korone za punjenje tako i prenosne korone u laserskim i straničnim štampačima. Ako je pokvareno, nijedna korona neće raditi kako treba. Ako samoprovera prikazuje sliku na dobošu, ali ne i na papiru, a korona transfera je tu i nije oštećena, onda je HVPS krivac.
Potpuno crne stranice Jedina stvar koja iritira više od 10 belih stranica jeste 10 crnih stranica. Ovo se dešava kad uređaj za punjenje (korona sa žicom ili valjkom) u patroni s tonerom otkaže i ne prenosi električno punjenje na doboš. Pošto je doboš uzemljen na njemu nema elektriciteta. Bilo šta što je naelektrisano (poput tonera) će se zalepiti za njega. Kako se doboš rotira sav toner se prenosi na stranicu i nastaje list hartije potpuno ispunjen crnim. Ovaj problem troši poprilično mnogo tonera, ali se može lako popraviti. Rešenje je (opet) zameniti patronu tonerom proverenom, dobrom patronom koju proizvođač štampača preporučuje. Ako to ne pomogne, onda je HVPS glavni krivac (ne obezbeđuje visok napon koji je koroni potreban da bi radila).
Sitne mrlje koje se ponavljaju i druge nepravilnosti Mrlje koje se ponavljaju se javljaju kod laserskih štampača koji su puno korišćeni (kao i kod starijih). Do problema je verovatno došlo usled prosipanja tonera unutar štampača. Isto tako može biti izazvano napuklinom ili naprslinom na EP dobošu (ovo se uglavnom događa sa recikliranim patronama), koje mogu da akumuliraju toner. U oba slučaja, malo tonera se zadrži na valjcima. Kad jednom do ovog dođe, svakog puta kada se valjak zarotira i dodirne parče papira, on ostavlja mrlju od tonera u razmacima koji odgovaraju jednom njegovom obimu.Rešenje je relativno jednostavno: Očistite ili zamenite valjak koji brlja. Kako biste utvrdili koji valjak izaziva problem, uputstvo za upotrebu sadrži šemu sličnu ovoj na Slici 7.28. Koristite šemu, tako što ćete postaviti odštampanu stranicu uz nju. Postavite prvo pojavljivanje mrlje u ravan sa gornjom strelicom. Sledeća mrlja će se poklopiti sa nekom od drugih strelica. Ona strelica sa kojom je mrlja u ravni će vam ukazati na to koji valjak pravi problem.
Vertikalne crne linije na stranici Brazda ili ogrebotina na EP dobošu može da izazove problem u vidu vertikalnih crnih linija koje se spuštaju niz deo ili celu stranicu. Pošto je ogrebotina dublja od površine, ne prima onoliko ili uopšte naelektrisanja kao ostale površine. Rezultat toga je lepljene tonera kao da je doboš nije naelektrisan. Brazda može da ide duž čitavog obima doboša, a time linija ide skroz do kraja stranice. Drugi mogući uzrok vertikalnih crnih linija je prljava žica korone za punjenje. Prljava žica korone za punjenje sprečava da se doboš dovoljno naelektriše. Pošto je naelektrisanje na dobošu skoro 0, toner se lepi za površine koje odgovaraju prljavim delovima na koroni za punjenje. Rešenje za prvi problem je uvek, zameniti patronu sa tonerom (ili EP doboš, ako vaš štampač koristi zaseban EP doboš i toner). Takođe možete rešiti i drugi problem novom patronom, ali u ovom slučaju to bi bio ekstreman izbor. Lakše je očistiti koronu za punjenje četkom koja se dobija uz patronu.
Vertikalne bele linje na stranici Vertikalne bele linije koje se spuštaju niz deo ili celu stranicu su relativno uobičajen problem kod starijih štampača, naročito onih koji nisu održavani. Do problema dolazi tako što se strana materija (po svemu sudeći toner) nahvata na žicu prenosne korone. Prljavi delovi sprečavaju da se toner prenese na papir (tačnije na tim mestima) pri čemu su bele linije formiraju kako papir napreduje pokraj žice prenosne korone. Rešenje je očistiti koronu. LaserJet Series II štampači sadrže male četke za koronu koje pomažu prilikom čišćenja. To je uglavnom, četkica sa zelenom drškom koja se nalazi blizu žice prenosne korone. Da biste je upotrebili, izvadite patronu sa tonerom i prođite četkicu po brazdi korone za punjenje na vrhu patrone sa tonerom. Vratite patronu i četkicom uklonite sve tragove stranog taloga na prenosnoj koroni. Zapamtite da je treba da vratiti na svoje mesto kada završite. Mrljanje slike Ako vam se desi da kad palcem pređete preko upravo odštampane stranice na njemu ostane otisak, sigurno je da imate problem sa sjediniteljem (fjuzerom). Sjedinitelj zagreva toner i ne sjedinjuje ga s papirom. Razlozi za ovo mogu biti brojni, ali se svi mogu rešiti ako se sjedinitelj zameni. Na primer, ako je halogena svetiljka u valjku za zagrevanje izgorela, to bi izazvalo problem. Rešenje je zameniti sjedinitelj. On se, ako želite, može zameniti popravljenim. Popravljeni sjedinitelji koštaju znatno manje, a dobri su skoro koliko i novi, neki od njih čak imaju i garantni rok. Uz sve to su i jeftiniji. Možda nije potrebno zameniti ceo sjedinitelj. Delovi za njega se mogu naručiti od dobavljača delova i možete ga sami popraviti. Na primer, ako je u sjedinitelju lampa ta koja je loša, možete je naručiti i sami je zameniti. Sličan problem se javlja kada se male zamrljanje površine ponavljaju niz stranicu. Ulegnuća ili hladne tačke na valjku za zagrevanje na fjuzeru mogu da izazivaju ovaj problem. Jedino rešenje je ili zameniti mehanizam fjuzera ili valjak za zagrevanje.
Dvostruka slika Dvostruka slika ili „Ghosting“ je pojava kada možete videti slike sa prethodno već odštampanih strana na novoj odštampanoj stranici. Ovo mogu izazvati dve stvari: loše lampe za brisanje ili pokvarena oštrica za čišćenje. Ako su lampe za brisanje loše, elektrostatička pražnjenja od ranije nisu uklonjena. Kada se EP doboš rotira ka valjku za razvijanje, malo tonera ostane na blago ispražnjenim oblastima. Pokvarena oštrica za čišćenje, s druge strane, dovodi do toga da se toner taloži na EP dobošu i zatim se pokaže i na sledećoj odštampanoj slici. Zamena patrone s tonerom rešava drugi problem. Rešavanje prvog problema podrazumeva menjanje lampi za brisanje. Pošto je patrona za toner najmanje skupo rešenje treba prvo to pokušati. Obično će zamena patrone rešiti problem. Ako se to ne desi moraćete da zamenite lampe za brisanje. Štampač štampa stranice pune materijala koji mu nije zadat Ovo se svakome bar jednom desilo. Odštampate pismo od jedne strane, a zatim još deset stranica nečega što izgleda kao potpuna besmislica. Ovaj problem potiče iz jednog od dva moguća izvora: softvera drajvera za štampač ili kartice za formatiranje.
Drajver za štampač Treba instalirati odgovarajući drajver za štampač koji posedujete. Na primer, ako imate HP LaserJet III, onda je to drajver koji treba instalirati. Kad se drajver instalira treba podesiti odgovarajući jezik za opis strane: PCL ili PostScript. Većina HP LaserJet štampača koristi PCL (ali se mogu podesiti da koriste PostScript). Zaključite na koji jezik za opis strane je vaš štampač podešen i namestite drajver za štampač na isti način. Ako se ovo ne uradi, štampač će štampati besmisleno. Većina štampača koji imaju LCD ekrane će pokazati da su u PostScript modu tako što se PS ili PostScript pojavi negde na ekranu. Ako je problem u podešavanju drajvera, besmiseni tekst koji se štampa će ličiti na engleski jezik. Dakle, reči će biti čitljive, ali neće imati nikakvog smisla.
Kartica za formatiranje Drugi razlog da štampač odštampa više stranica koještarija je pokvarena kartica za formatiranje. Ovo štampano kolo uzima informacije koje štampač prima iz računara i pretvara ih u komande za razne komponente u štampaču. Obično na probleme s karticom za formatiranje ukazuju talasaste linije ili nasumični obrasci tačaka. Relativno je lako zameniti karticu za formatiranje na laserskom štampaču. Obično je postavljena ispod štampača i može se ukloniti pošto se odvrnu dva šrafa. Obično zamena kartice za formatiranje ujedno znači i zamenu interfejsa koji je još jedan moguć uzor kvara.
Primer testiranja štampača: HP LaserJetSada kad smo definisali neke od mogućih izvora problema s laserskim štampačima, obradimo i nekoliko procedura za njihovo testiranje. Pričaćemo o HP LaserJet laserskim štampačima jer je to najpopularniji tip laserskih štampača, sadržaj koji je ovde pokriven se takođe odnosi i na druge tipove laserskih štampača. Kada tražite greške kod laserskih štampača, možete izvesti tri testa da biste suzili mogućnosti koji to mehanizam izaziva problem: samoprovera uređaja, polu-samoprovera uređaja i tajna samoprovera (ovi testovi predstavljaju unutrašnju dijagnostiku za štampače i dolaze uz većinu laserskih štampača). Kao dodatak ovim testovima, laserski štampači sa LCD ekranima mogu da prikažu kodove grešaka koji pomažu u otkrivanju problema sa laserskim štampačima.
Samoprovere
Da biste aktivirali ovaj test, morate prvo staviti štampač u način rada predviđen za servisiranje. Da biste to postigli, uključite štampač u isto vreme držeći On Line, Continue i Enter tastere (to je prvi deo tajne jer je niko ne zna dok mu je neko ne otkrije). Kad ekran postane prazan, pustite tastere i pritisnite, ovim redom, Continue zatim Enter. Štampač će sprovesti internu samoproveru i onda pokazati 00 READY. Sada ste spremni da pokrenete i ostatak tajne samoprovere: isključite štampač sa mreže, pritisnite Test dugme na prednjem panelu i držite dugme dok ne vidite poruku 04 Self Test. Tada pustite Test dugme. Ovako će štampač odštampati jednu stranicu za samoproveru (ako želite kontinuirano štampanje umesto da pustite taster kad se pojavi 04 Self Test poruka držite ga pritisnutog dokle god ta poruka stoji. Štampač će sada neprekidno štampati stranice za samoproveru dok ne isključite štampač ili pritisnete On Line, ili sve dok mu ne nestane papira).
Saveti kako da detektujete i otklonite probleme kod HP LaserJet štampačaServiseri za štampače se obično služe nizom koraka prilikom rešavanja problema koji se javljaju kod HP LaserJet štampača. Hajde da se pozabavimo svakim korakom do detalja kako bi smo priveli ovo priču kraju:
Utvrđivanje i rešavanje problema kod skeneraPostoji nekoliko problema koji nastaju kod skenera, a koje treba da znate za A+ Essentials ispit. Ti problemi su sledeći:
Skener neće da se uključi
RezimeU ovo poglavlju pričali smo o različitim tipovima štampača i skenera i kako oni rade kao i o najčešćim metodama njihovog povezivanja za računar. Naučili ste na koji način kompjuteri koriste jezike za opis stranice da bi smestili podatke u format pre nego što ih računar pošalje štampaču. Takođe, naučili ste o različitim vrstama potrošnog materijala i kako se ponašaju u odnosu na svaki tip štampača. Najosnovnija kategorija štampača koja je danas u upotrebi su udarni štampači. Oni ostavljaju trag na papiru tako što udaraju o mastiljavu traku, a ona u dodiru sa papirom ostavlja trag. Naučili ste kako ovi štampači rade kao i koncepte njihovog servisiranja. Jedan od najpopularnijih tipova štampača jeste termomlazni, tako nazvan zbog mehanizma kojim se stavlja mastilo na papir. Najsloženiji tip štampača je laserski štampač. A+ Essentials ispit pokriva ovu oblast više nego bilo koju drugu oblast o štampačima. Naučili ste o koracima u elektrofotografskom (EP) procesu, postupak koji objašnjava kako štampa laserski štampač. Takođe smo opisali različite komponente koje čine ovaj štampač i kako one zajedno rade. Zatim ste naučili o interfejsima koji se koriste za povezivanje štampača sa PC-jem i koje potrošene materijale štampač koristi. Opisali smo razne interfejse i kako se koriste i na koji način kvalitet odštampanog teksta ili slike zavisi od potrošnog materija za štampač. Na kraju, naučili ste različite metode detektovanja problema koji nastaju kod termomlaznih i laserskih štampača. I još smo objasnili šta izaziva krvarove i najbolji način da ih popravite.
|