Kurs: - Informacione i internet tehnologije
Modul: Mreže i komunikacije
Autor: Goran Radić, dipl.ing
Naziv jedinice: Računarske mreže
Materijali vezani uz ovu lekciju:
-
Test računarske mreže -
Računarske mreže (PDF dokument)
U ovoj lekciji ćemo obrađivati:
Izolovana radna stanica
Izolovana radna stanica je bilo koji izolovani računar koji nije povezan na mrežu. Prednost izolovane radne stanice je u ograničenom pristupu, a samim tim i u povećanoj sigurnosti jer ne postoji mogućnost upada na računar putem mreže. Ukoliko računari nisu umreženi ne postoji potreba za mrežnim administratorom i održavanjem mreže. Takođe, veća je otpornost na upade i destruktivne napade, jep nema pristupa kroz mrežu. Ipak, i pored toga ovakav pristup se retko koristi zbog sledećih nedostataka:
otežan prenos podataka, ukoliko više korisnika ima potrebu za korišćenjem istih fajlova
podaci nisu centralizovani, što znači da su razbacani po računarima i ne nalaze se na jednom mestu, što vodi do njihove neažurnosti
ne postoji deljenost resursa, što znači da ukoliko samo jedan računar ima štampač on nije dostupan i ostalim računarima, kao u slučaju mreže, već svaki računar mora imati svoj štampač
mala kontrola rada, jer ne postoji mogućnost kontrole od strane nadređenog menadžera o tome šta zaposleni radi na svom računaru.
Umreženi računari
Najveća prednost umreženih računara je razmena informacija, koja se vrši veoma lako i efikasno u mrežnom okruženju. Kod izolovanih stanica bilo je potrebno fajlove prenositi putem disketa ili drugih medija. Praćenje procesa rada je omogućeno u mreži putem određenih programa koji omogućavaju nadgledanje rada na svakoj stanici. Saradnja je olakšana jer u mreži nije neophodno biti na istom radnom mestu da bi saradnici radili zajedno na određenom projektu. Takođe, komunikacija u mrežnom okruženju je daleko bolja i efikasnija.
Postoje i mane umreženih računara, a to su pre svega održavanje, gde je neophodno imati bar jednog administratora koji će se starati o funkcionalnosti mreže. Otkazi računara u mreži mogu uticati na rad ostalih računara, pogotovo ako je u pitanju server ili neki njegov servis. Dodatni problem predstavlja obuka zaposlenih, koje treba osposobiti za rad u mreži i za korišćenje mrežnih resursa.
Računarska mreža
Računarska mreža je sistem umreženih računara, uređaja za štampanje i ostale kompjuterske opreme, koji dele hardverske i softverske resurse, povezanih putem neke komunikacione veze. Ukoliko se desi kvar na određenim računarima moguće je onesposobljavanje čitave mreže. Posebnu opasnost predstavljaju virusi koji su veoma opasni po mrežu, jer se lako šire i teško ih je izbaciti iz mreže ukoliko su jednom pojave. Računarske mreže je moguće podeliti prema dometu, prema kompleksnosti, samoj topologiji mreže, kao i prema protokolima po kojima će se obavljati komunikacija.
Slika 1. Mrežna komunikacija putem kabla, optičkog kabla i radio talasa
Na slici 1 se vidi primer uspostavljanja mrežne komunikacije putem kabla, gde se preko Hub-a putem kabla povezuju računari. Druga varijanta je preko optičkih kablova, gde postoji veza sa serverom i ostalim radnim stanicama i treća varijanta je povezivanje putem radio talasa gde postoji više računara, koji izlaze na radio predajnik ili povezivanje putem satelitske veze određenom opremom.
Klasifikacija mreža
Postoje tri osnovna tipa mreža:
LAN (Local Area Network) mreže
MAN (Metropolitan Area Networks) mreže
WAN (Wide Area Network) mreže
LAN mreže su mreže na lokalnom nivou tj. mreže koje imaju i najmanje rastojanje i složenost. Čine je obično računari povezani na nivou jedne prostorije, sprata ili zgrade. MAN mreže predstavljaju mreže na nivou jednog grada, npr. kablovska televizija koja pokriva određene delove grada ili čitav grad, dok WAN mreže predstavljaju široke mreže i mogu da se prostiru na nivou čitavog područja, regije, države ili kontinenta.
Mreže se mogu klasifikovati i na druge načine, na primer, prema medijumu povezivanja, mreže se mogu podeliti na žične i bežične mreže.
LAN mreža
Na slici 2 se vidi primer LAN mreže u sklopu jedne zgrade gde postoji više računara povezanih putem kabla. Ova mreža je obično limitirana prostorom jedne kancelarije, sprata ili zgrade.
Slika 2. LAN mreža
MAN mreža
MAN mreže se sastoji od više LAN-ova na nivou jednog grada i koja je povezana uglavnom putem optičkog kabla. Na slici 3 prikazan je primer jedne MAN mreže.
Slika 3. MAN mreža
Bridge
Ukoliko postoji potreba za povezivanjem više LAN-ova ili LAN segmenata koristeći iste mehanizme pristupa koristi se Bridge, koji ujedno predstavlja i pojačivač.
Slika 4. Bridge
Router
Router je mnogo inteligentniji uređaj od Bridge-a. Ako postoji više mreža koje treba povezati na taj način da, kada jedan računar iz jedne mreže traži pristup nekom drugom računaru iz neke druge mreže, treba omogućiti da traženi zahtev stigne do druge mreže i da se prosledi tačno onom računaru kome je i upućen. Router je taj koji će da prosledi i usmeri podatke najefikasnijom putanjom.
Slika 5. Router
Gateways
Gateways omogućava komunikaciju između različitih tipova mrežnih sistema, odnosno sistema koji koriste različite protokole. Na primer, ako postoji jedna mreža sa par radnih stanica koje su povezane preko TCP/IP protokola i na drugoj strani jedan IBM računar koji koristi SNA protokol (SNA - System Network Architecture - IBM-ov protokol za komunikaciju podacima). Ako je potrebno povezati ove dve mreže, u tom slučaju se koristi SNA Gateway, koji radi konverziju TCP/IP to SNA i obrnuto da bi ove mreže videle jedna drugu.
Switch
Omogućava povezivanje različitih delova mreže i radi tzv. prosleđivanje i usmeravanje komunikacije između pojedinih segmenata mreže.
Slika 6. Switch