Utisci korisnika

Zaista sam prijatno iznenađena vašom brigom za korisnike, i zahvaljujem vam se na maksimalnoj podršci. Što se tiče vaših usluga sve je jasno, ja se uvijek vraćam i nastaviću…

Želeo bih da Vam se zahvalim na Vašoj brzoj pošiljci, sertifikatu i novom kursu, koji sam juče preuzeo putem Post-expresa. Još jedanput Vam se zahvaljujem na Vašoj profesionalnosti.…


Kompletna lista utisaka

Testiranje online

Arhitektura računara

Za one koji žele da znaju više.

Windows OS

Ovo bi svakako trebalo da probate.

Odnosi s javnošću

Koliko znate PR?

Pogledajte još neke od testova

Newsletter

Ukoliko želite da Vas redovno obaveštavamo o novostima sa Link eLearning sajta prijavite se na našu newsletter listu.

Ime:

Prezime:

Email:


Anketa

Arhiva anketa

BAZA ZNANJA


Kurs: - Informacione i internet tehnologije

Modul: Softver

Autor: Goran Radić, dipl.ing

Naziv jedinice: Programi za upravljanje fajlovima i zaštitu


Materijali vezani uz ovu lekciju:

- Test programi za upravljanje fajlovima i zaštitu
- Programi za upravljanje fajlovima i zaštitu (PDF dokument)



U ovoj lekciji ćemo obrađivati:

  • Programi za upravljanje fajlovima
  • Programi za arhiviranje
  • Antivirusni softver
  • Programi za zaštitu i održavanje
  • Programski Wizard-i


Programi za upravljanje fajlovima

Tipični predstavnici ove grupe programa su Windows Commander i Windows Explorer. Ovi programi služe za pristup i manipulaciju fajlovima, kao što su kopiranje i premeštanje fajlova, promena imena fajlova, kreiranje foldera, brisanje fajlova i foldera itd. Interesantna opcija ovih programa je mogućnost deljenja resursa i dodela privilegija pristupa određenim resursima. Ovo je posebno bitno za rad u mreži, gde je neophodno definisati prava pristupa određenim fajlovima i folderima. Postoji još niz dodatnih funkcionalnosti, kao što su arhiviranje, Publishing i dr.

 

 

Slika 4. Windows Explorer – struktura stabla, pristup resursima


 
Programi za arhiviranje

Ovi programi služe za arhiviranje (komprimovanje, zapakivanje, zipovanje) podataka. Drugim rečima, radi se o smanjenju veličine fajla u cilju lakšeg prenosa ili boljeg skladištenja. Za ponovno korišćenje fajlova potrebno je uraditi obrnut proces tj. dearhiviranje, odnosno raspakivanje fajlova. Ukoliko se nekoliko fajlova različitog formata zipuju oni postaju arhiva sa pripadajućom ekstenzijom i neće biti moguće njihovo korišćenje dok se ne raspakuju. Ono što je veoma važno je međusobna kompatibilnost korišćenih arhivera, a odnose se na mogućnost raspakivanja jednim arhiverom fajlova zapakovani nekim drugim arhiverom. Predstavnici arhivera su Winzip, Winrar, PKZIP i ARJ, kao i Windows Commander koji između niza drugih pogodnosti ima i mogućnost arhiviranja.

 

 

Slika 3. Program za arhiviranje WinRAR


Antivirusni softver

Antivirusni softver se koristi za prevenciju, otkrivanje i uklanjanje virusa i ostalog malicioznog softvera sa računara. Pod malicioznim softverom podrazumeva se softver koji je dospeo na računar bez znanja korisnika, virusi, trojanci, crvi, Spyware-i i sl. Ovaj softver deluje preventivno i poseduje bazu koju je neophodno redovno ažurirati. Ažuriranje antivirusne baze mora se raditi na dnevnom nivou. Virusi danas mogu naneti ogromne štete PC računarima kao i čitavim računarskim mrežama, pa je od suštinske važnosti redovan Update u cilju funkcionalnog rada antivirusnog softvera.

Dobar antivirusni softver poseduje mogućnost monitoringa sistema tokom rada, što sa druge strane može dovesti do usporenja rada računara. U prošlosti, ovi programi nisu imali mogućnost stalnog nadgledanja sistema, dok su danas bez ove opcije gotovo beskorisni. Posebno je bitan monitoring tokom surfovanja Internet-om, slanja i primanja e-mail pošte i svim ostalim aktivnostima na mreži. Ovo je posebno bitno za umrežene računare, gde je jako teško ukloniti jednom dobijene viruse zbog njihovog lakog širenja u mrežnom okruženju. Neki od predstavnika ovog softvera su Kaspersky AntiVirus, AVG, i Norton AntiVirus.

 

 

Slika 1. AVG anti virus program

 


Programi za zaštitu i održavanje

Na računaru postoji nekoliko korisnih aplikacija koje mogu da pomognu u održavanju i zaštiti sistema. Na Windows operativnim sistemima nalaze se u grupi System Tools, na putanji Start/Programs/Accessories/SystemTools. Najinteresantniji od njih su:

  • Backup – Backup-ovati nešto znači sačuvati određene podatke, napraviti rezervnu kopiju u slučaju nepredviđenog kvara, greške, neželjenog brisanja, napada virusa i sl. Koliko je često potrebno praviti Backup? Sve zavisi od važnosti projekta na kome se radi i od vrste podataka, nekada je dovoljno jednom mesečno, nekada sedmično ili čak dnevno. Takođe je važan izbor medija na kom se kreira Backup. Trenutno je najracionalnije praviti backup na DVD-u ili drugom računaru. Ne preporučuje se kreiranje Backup-a na istom hard disku na kome se nalaze i originalni podaci.
  • Disc Cleanup - Alatka koja se koristi za uklanjanje nepotrebnih fajlova sa hard diska. Ovo je posebno korisno alatka ukoliko se radi o hard disku manjeg kapaciteta i nedostatku prostora.
  • Disc Defragmenter - Program koji je preporučljivo često koristiti, a koristi se za prepakivanje sadržaja hard diska u cilju bržeg i efikasnijeg rada. Na hard disku se, kao što je već rečeno smeštaju svi podaci i programi na računaru. U početku, kada se ovi programi instaliraju smeštaju se redom od početka diska, te nema potrebe za defragmentacijom. Međutim, nakon određenog vremena pojedini podaci ili programi obrišu se od strane korisnika sa hard diska, pa na tim mestima ostaju praznine. Sledeći put kada se nešto instalira jedan deo biće instaliran na prethodno stvorene praznine, a drugi na nekom drugom delu. Ovo može predstavljati problem jer su podaci tada razbacani po hard disku i potrebno je više vremena da im se pristupi. Navedeni elementi praznog prostora nazivaju se fragmenti. U tom smislu se radi defragmentacija odnosno prepakivanje podataka kako bi podaci bili što bolje složeni i organizovani na hard disku. Defragmentacija se vrši onoliko često koliko se često programi instaliraju i brišu sa hard diska.

 

 

Slika 2. Izgled prozora Disk Defragmenter

 

  • System Restore - Predstavlja oporavak od neželjenih sistemskih promena i vraćanje sistema na neko od prethodno ispravnih stanja. Svaka promena sistemskih podešavanja ili instalacija se pamti kao Restore Point. Ukoliko se kasnije javi problem iz nekog razloga moguće je vratiti se na neki od Restore tačaka kada je sve bilo ispravno. Vođenje ove evidencije zahteva više prostora na hard disku. Moguće je definisati koliko često se prave Restore tečke, moguće ih je ručno praviti po potrebi, kao i potpuno isključenje ove opcije.


Wizard-i

Wizard-i ili čarobnjaci su programski asistenti koji omogućavaju lakše kompletiranje određenih zadataka. Wizard omogućava vođenje korisnika kroz kompletan postupak putem odgovora na određena pitanja. Najveći broj wizarda sadrži tastere back, next, cancel, finish, koji služe za kretanje kroz Wizard. Za komunikaciju sa Wizard-om je potrebno znanje engleskog jezika, i najčešće se koriste prilikom instalacije softvera. Takođe, postoje i Wizard-i prilikom popunjavanja gotovih šablona u raznim programima, instalacije štampača, i sl.

 

 

Slika 2. Instalacija štampača


Smatrate da je ova lekcija korisna?  Preporučite je. Broj preporuka:1