Utisci korisnika

Želeo bih da Vam se zahvalim na Vašoj brzoj pošiljci, sertifikatu i novom kursu, koji sam juče preuzeo putem Post-expresa. Još jedanput Vam se zahvaljujem na Vašoj profesionalnosti.…

Kada sam na fakultetu polagala ispit iz Obrazovne tehnologije jedno od pitanja je bilo nastava na daljinu. Pojam, značenje, prednosti i nedostaci su mi bili poznati ali u isto vreme daleki, nedostižni…


Kompletna lista utisaka

Testiranje online

Arhitektura računara

Za one koji žele da znaju više.

Windows OS

Ovo bi svakako trebalo da probate.

Odnosi s javnošću

Koliko znate PR?

Pogledajte još neke od testova

Newsletter

Ukoliko želite da Vas redovno obaveštavamo o novostima sa Link eLearning sajta prijavite se na našu newsletter listu.

Ime:

Prezime:

Email:


Anketa

Arhiva anketa

BAZA ZNANJA


Kurs: - Informacione i internet tehnologije

Modul: Softver

Autor: Goran Radić, dipl.ing

Naziv jedinice: Programi za grafičku obradu i projektovanje


Materijali vezani uz ovu lekciju:

- Test programi za grafičku obradu i projektovanje
- Programi za grafičku obradu i projektovanje (PDF dokument)



U ovoj lekciji ćemo obrađivati:

  • Pregled programa iz oblasti grafike i multimedije
  • Desktop publishing softver
  • Adobe Photoshop
  • CAD programe


Grafika, dizajn i multimedija

Grafički, dizajnerski i multimedijalni programi predstavljaju veliku grupu programa i mogu se klasifikovati na više načina. Jedna od klasifikacija je sledeća:

  • Desktop Publishing Software - odnosno softver za publikovanje i pripremu za štampu, tipični predstavnici su QuarkXPress i Adobe InDesign,
  • Graphics Editing Software - čiji je predstavnik Adobe Photoshop,
  • Vector Graphics Editor - čiji je predstavnik Adobe Illustrator,
  • Video Editing Software - softver za obradu video fajlova, čiji je predstavnik Adobe Premier,
  • Audio Editing Software - softver za obradu audio fajlova, čiji je predstavnik Adobe Audition,
  • Web Design Software - programi za Web dizajn, čiji je predstavnik Adobe DreamWeaver,
  • CAD programi - odnosno Computer Aided Design programi, čiji je tipični predstavnik Autodesk AutoCAD.


Između navedenih grupa softvera ne postoji stroga podela, jer su velikim delom programi međusobno kompatibilni. U prošlosti je ta podela bila mnogo konkretnija, dok danas većina ovih programa sadrži podršku za rad sa više različitih formata i ekstenzija.


Desktop publishing softver

Desktop publishing softver je softver za dizajn i kreiranje sofisticiranih dokumenata koji sadrže tekst i grafiku, pripremu i obradu dokumenata za štampu magazina, časopisa i sl. Daju visoko kvalitetna rešenja za komercijalnu štampu kombinacijom tekstualnih i grafičkih elemenata. Predstavnik ove grupe je Adobe InDesign, čija je verzija CS4 prikazana na sledećoj slici.

 

 

Slika 1. Radni prostor programa Adobe InDesign


Adobe Systems

Adobe Systems je američka softverska kompanija sa sedištem u San Hoseu (San Jose) u Kaliforniji. Osnovana je u decembru 1982. godine i danas je lider na polju grafičkog i multimedijalnog softvera. Tipični predstavnik proizvoda kompanije Adobe je Photoshop, koji danas predstavlja standard za editovanje i obradu slike. Adobe Illustrator je program za rad sa vektorskom grafikom. InDesign je program za desktop dizajn i pripremu za štampu, dok se GoLive koristi za dizajn Web prezentacija. Od ostalih proizvoda kompanije Adobe tu su After Effects za kreiranje vizuelnih efekata, Audition za digitalnu obradu audio zapisa, Premiere za video obradu i još veliki broj ostalih programa. Na sledećoj slici data je ilustracija Adobe proizvoda.

 

 Slika 2. Lista Adobe proizvoda

 

Adobe Photoshop

Photoshop je najpopularniji program za digitalnu obradu slike i ima tzv. Cross platformsku kompatibilnost. Sadrži niz jedinstvenih alatki za rad, čija funkcionalnost je sve bolja sa pojavom svake nove verzije. Rad sa slojevima tj. Layer-ima je posebna mogućnost ovog programa i omogućava ubacivanje više slojeva na istu sliku. Posebno su zanimljivi filteri za kreiranje specijalnih efekata. Tu je i mogućnost ubacivanja teksta u sliku, a postoji i podrška za veliki broj različitih formata slika. Za uspešan rad u ovom programu potrebno je i poznavanje određenog broja prečica i komandi sa tastature. Poslednja verzija Photoshop-a ima oznaku CS4 i prikazana je na sledećoj slici.

 

 

Slika 3. Adobe Photoshop CS4


Adobe Acrobat

Adobe Acrobat je proizvod kompanije Adobe, dizajniran za pregled, kreiranje, manipulaciju i upravljanje fajlovima u Portable Document Formatu (PDF). Najpoznatiji program iz ovog paketa je Adobe Reader, jedan on najraširenijih programa danas, besplatan je i koristi se za čitanje dokumenata u PDF formatu.

Razlog velikoj raširenosti je portabilnost ovog softvera i nezavisnost od hardvera i operativnog sistema. Još jedna velika prednost je mogućnost konvertovanja svakog dokumenta u PDF format. Na primer, možete kreirati dokument na Macintosh računaru, konvertovati ga u PDF fajl, tako da kasnije taj fajl možete čitati i na Linux ili Windows mašini. Pruža jednostavan i pregledan prikaz, mogućnost pretraživanja reči i selekcije teksta. Moguća je takođe i zaštita dokumenta od neovlašćenog otvaranja i editovanja, kao i elektronski potpis čime je moguće osigurati autentičnost nekog dokumenta.

 

 

Slika 4. Radna površina programa Adobe Acrobat


CAD, CAM i CAE programi

CAD (Computer-Aided Design) programi su namenjeni za kreiranje, manipulaciju i analizu dizajna, modelovanje elemenata i definisanje geometrije dizajna. To su softverski sistemi koji koriste kompjutersku grafiku u cilju kreiranja, modifikacije i analize dizajna. Tipičan predstavnik je Autodesk-ov AutoCAD, koji je ujedno i najpopularniji program za projektovanje.

CAM (Computer-Aided Manufacturing) programi se koriste za planiranje, kontrolu i upravljanje proizvodnim procesima.

CAE (Computer-Aided Engineering) programi su programi namenjeni simulaciji i proučavanju rada proizvoda, testiranju i optimizaciji samog proizvoda. Navedene tri grupe proizvoda obično se vezuju zajedno, mada su širem krugu korisnika poznatiji CAD programi, jer se ostale dve grupe koriste u određenim industrijskim procesima.


Na sledećoj slici se vidi primer projekta u AutoCAD-u.

 

 

Slika 5. Autodek AutoCad 2009


Smatrate da je ova lekcija korisna?  Preporučite je. Broj preporuka:3