Kurs: Softverski dizajn Materijali vezani uz ovu lekciju: - Test prezentacija informacija korisniku - Prezentacija informacija korisniku (PDF dokument) U ovoj lekciji obrađivaćemo:
Prezentovanje informacije se bavi prikazom informacija korisnicima sistema. Informacije mogu biti predstavljene direktno (npr. tekst u programu za obradu teksta) ili putem transformacije u neku vrstu predstave (npr. u nekom grafičkim obliku). Model-View-Controller je prikazan na sledećoj slici i predstavlja pristup koji podržava više mogućnosti za prezentaciju podataka. Slika 1. Prezentovanje informacija Slika 2. Model view controller Statičke informacije - One su inicalizovane na početku sesije i ne menjaju se tokom njenog trajanja. Mogu biti numeričke i tekstualne. Dinamičke informacije - Menjaju se tokom sesije i te promene moraju biti praćene od strane korisnika sistema. Takodje, mogu biti numeričke i tekstualne. Faktori koji utiču na prikaz informacijaPrikaz informacija zavisi od toga koliko brzo se menjaju informacije i koliki nivo preciznosti je potrebno obezbediti korisniku. Takođe, važno je koliko često je potrebno osvežavati prikazane informacije i mora li se promena odmah videti. Korisnik nekada mora preduzeti odgovarajuće akcije kao odgovor na promene. Informacija se može prikazati u tekstulanoj, numeričkoj ili grafičkoj formi. Na sledećoj slici je prikazan alternativan način prikaza informacija: ![]()
Analogna ili digitalna prezentacijaČesto se postavlja i pitanje da li je bolje primeniti analognu ili digitalnu prezentaciju informacije. Digitalna prezentacija - Kompaktna, zauzima malo prostora na ekranu. Obezbeđuje precizne podatke za prikaz i komunikaciju. Analogna prezentacija - Lakše je na prvi pogled dobiti utisak o vrednosti podatka. Moguće je prikazati relativne vrednosti. Takodje, lakše je videti neočekivane vrednosti podataka. Na sledećoj slici su prikazane različite metode prezentacije informacije: Slika 4. Razne metode prezentacije Vizuelizacija podatakaVizuelizacija se odnosi na tehnike prikazivanja velike količine podataka. Vizualizacija može otkriti odnos između entiteta i trendova u podacima. Moguće vizuelizacije podataka su:
Prikazivanje bojaBoje dodaju jednu dodatnu dimenziju interfejsu i tako pomažu korisnicima da razumeju kompleksnu strukturu informacija. Boja se može iskoristiti da označi značaj informacije. Uobičajene greške prilikom korišćena boja pri dizajnu korisničkog intefejsa uključuju:
Saveti za korišćenje bojaVažno je ograničiti broj boja koje se koriste i biti konzervativan u njihovoj upotrebi. Potrebno je koristiti promenu boje za pokazivanje promene statusa sistema. Zatim, koristiti boje kako bi se podržao zadatak koji korisnici pokušavaju izvesti. Koristiti bojenje na promišljen i dosledan način. Takođe, potrebno je biti oprezan prilikom sparivanja boja. Poruke greškeDizajn poruka koje govore o greškama je jako važan. Oskudne poruke o greškama softvera mogu da znače da korisnik radije odbija nego sto prihvata sistem. Poruke bi trebale biti kulturne, koncizne, dosledne i konstruktivne. Iskustva korisnika su ključni faktor u određivanju dizajna poruke. Faktori koji utiču na dizajn poruka dati su u sledećoj tabeli:
Slika 5. Primer poruke nakon koje može nastati greška Slika 6. Primer dobrog i lošeg dizajna poruke kao odgovor na pogrešan unos imena Reference:1. Ian Sommerville, Software Engineering, 7th Edition, Chapter 16, 2004
|