Utisci korisnika

Hvala Vam na podršci i moram Vam priznati da ste jako ljubazni. Milan Đelić, Valjevo

"Ovo je pravi vid doškolovavanja za sve one koji nemaju uslova za redovno školovanje ili su prezauzeti. Nije teško za one koji hoce . Uz vas je i moj sin od 9 godina nesto naučio.…


Kompletna lista utisaka

Testiranje online

Arhitektura računara

Za one koji žele da znaju više.

Windows OS

Ovo bi svakako trebalo da probate.

Odnosi s javnošću

Koliko znate PR?

Pogledajte još neke od testova

Newsletter

Ukoliko želite da Vas redovno obaveštavamo o novostima sa Link eLearning sajta prijavite se na našu newsletter listu.

Ime:

Prezime:

Email:


Anketa

Arhiva anketa

BAZA ZNANJA


Kurs: Digitalna grafika

Modul: Elementi grafičkog oblikovanja

Autor:

Naziv jedinice: Površina


Materijali vezani uz ovu lekciju:

- Test površina
- Površina (PDF dokument)



Površina je dvodimenzionalna grafička forma na kojoj je moguće optički dočarati najraznovrsnije likovne oblike i likovne kombinacije. Kada je dopadljiva i lepa, površina je dobro usklađena sa svojom osnovnom namenom ili funkcijom.

 

Ukoliko se ne postigne jedinstvo forme i sadržine putem oblikovanja površine, onda oblikovani prostor ili predmet postaje ružna i neprijatna površina.

 

Kao i linija, i površina kao estetska kategorija može biti u stanju ravnoteže, simetrije, asimetrije, kontrasta i dominacije. Međutim, površina ima mnogo veće mogućnosti da prikaže zanimljive, dopadljive, bogatije, ali i složenije odnose, jer ona, osim toga što predstavlja prostor koji sam po sebi ima određene kvalitete,  ona i stvara prostor na kome se mnogi likovni elementi sučeljavaju i stvaraju zanimljive kompozicijske odnose.

 

Po svojoj vizuelnoj vrednosti površina može biti statična i dinamična, a po svom obliku – pravilna i nepravilna.

 

Pravilne površine  su geometrijskog oblika i izražene su najčešće kao krug, kvadrat, trougao ili pravougaonik.

 

Krug je idealan geometrijski oblik. U srednjem veku krug je poistovećen sa Suncem, sjajem i svetlošću.

 

Kvadrat je racionalan i maštovit geometrijski oblik, praktične konstrukcije. U srednjovekovnim filozofijama, on je označavao nebo, godišnja doba i Mesečeve mene. Kvadrat je oblik oko koga naše oko najlakše doživljava opisani krug.

 

Trougao je najstatičnija geometrijska figura. On tu statičnost postiže sa najmanjim brojem tačaka oslonca.  U srednjovekovnom verovanju trougao je simbol trojstva – jedinstva hrišćanske religije.

 

Pravougaonik je najlepša geometrijska figura. On je forma koja se najviše upotrebljava u arhitekturi i urbanizmu. Kada je u proporciji 3:5 ispoljava svoje najlepše osobine. U tipografiji se najčešće koristi u odnosima 3,5:5.

 

Pravilne su površine mirne i statične. Pravilne površine su osnov za svaku kompoziciju.

 

Geometrija za umetnost je isto što i gramatika za pisca.

 

Osnove svih fizičkih formi oko nas mogu se pronaći u geometrijskim oblicima. Osnove kubizma zasnovane su na tim postulatima.

 

Na slici su prikazani osnovni geometrijski oblici krug, kvadarat i trougao

 

 

 

Nepravilne – negeometrijske površine (amorfni oblici) su slobodno formirani oblici do kojih se logično dolazi pri daljoj razradi geometrijskih formi. Razvijeni oblici u prirodi su nepravilnog i negeometrijskog oblika iako se svi mogu svesti na stilizovanu geometrijsku formu.

 

Nepravilni oblici svojom lepršavošću i razgranatošću, a i zbog same priprode vizuelnog aparata mogu više uzbuditi posmatrača nego pravilni.

 

Amorfni oblici su u stanju da prikažu sve finese ljudskih osećanja i oduševljenja. 

 

Svaka površina ima i svoju strukturu  koja je iskazana bogatstvom likovnih elemenata koji je formiraju.

 

Osnovni strukturalni skelet svake površine iskazan je linijama. Zatvorena površina i otvorena površina (zatvorena imaginarnim linijama).

 

Površina može biti pokrivena bojom ili je bezbojna. Ona može imati naznačenu teksturu. Po svojoj taktilnoj vrednosti, ona može biti ravna, reljefna i perforirana.

 

Linije koje grade površinu izražene su kao obrisne ili strukturalne. Snažnije linije sugerišu blizinu, a slabije i prefinjenije njenu dubinu. Njima se može iskazivati prednji i zadnji plan. Linijama se može sugerisati i predstaviti perspektiva. 

 

Struktura svake površine određuje njenu likovnost i njenu prostornu organizaciju.

 

Konstrukciona osnova površine podrazumeva njen ukupni skelet, koji može biti sastavljen iz jednog ili više delova. Takav unutrašnji sklop ujedno je i njena umetnička determinanta.

 

Povezivanjem raznih detalja površine u jedinstven homogeni sklop može se postići sistemom repeticije, gradacije, harmonije ili kontrasta. Svaka dobro formirana strukturalna celina zasnovana je na principu apsolutnog jedinstva svih elemenata i faktora koji je grade.

 

Postavljanjem elemenata u optički centar, naglašavamo ga. Optički centar pronalazimo u preseku dijagonala, ali i vertikala.

 

Površina se može optički razigrati i sistemom modulacije. Nekoliko kvadratnih, pravougaonih ili trouglastih formi može se povezati u kompaktnu strukturalnu celinu. Spajanjem tih oblika stvara se nova modularna celina.

 

Povezivanje površina se može izvesti u sistemu dodira, pokrivanja i prožimanja.

 

Svaka površina određena je dimenzijama. Odnos veličine unutar svake forme naziva se proporcija.

 

Još od Starog veka proporcija ima jednu od dominantnih uloga u stvaranju lepog umetničkog dela.  Najuspelija dela dobijana su po sistemu proporcije zlatnog preseka.

 

Zlatni presek je pronađen kao proporcija još u starom Egiptu, a usavršen je u Staroj Grčkoj. Zbog njegove idealne lepote u 15. veku su ga nazvali “božanskom proporcijom“, a u 17. veku je dobio naziv skupoceni dragulj.

 

Zlatni presek je proporcija u kojoj je podela jedne dužine takva da je odnos kraćeg dela prema dužem isti kao dužeg dela prema celoj dužini. Pojednostavljeno proporcija u odnosima 3:5 je proporcija zlatnog preseka.

 


Smatrate da je ova lekcija korisna?  Preporučite je. Broj preporuka:1