Utisci korisnika

"Ovo je pravi vid doškolovavanja za sve one koji nemaju uslova za redovno školovanje ili su prezauzeti. Nije teško za one koji hoce . Uz vas je i moj sin od 9 godina nesto naučio.…

Želeo bih da Vam se zahvalim na Vašoj brzoj pošiljci, sertifikatu i novom kursu, koji sam juče preuzeo putem Post-expresa. Još jedanput Vam se zahvaljujem na Vašoj profesionalnosti.…


Kompletna lista utisaka

Testiranje online

Arhitektura računara

Za one koji žele da znaju više.

Windows OS

Ovo bi svakako trebalo da probate.

Odnosi s javnošću

Koliko znate PR?

Pogledajte još neke od testova

Newsletter

Ukoliko želite da Vas redovno obaveštavamo o novostima sa Link eLearning sajta prijavite se na našu newsletter listu.

Ime:

Prezime:

Email:


Anketa

Arhiva anketa

BAZA ZNANJA


Kurs: - Informacione i internet tehnologije

Modul: Hardver

Autor: Goran Radić, dipl.ing

Naziv jedinice: Ostale hardverske komponente


Materijali vezani uz ovu lekciju:

- Test ostale hardverske komponente
- Ostale hardverske komponente (PDF dokument)



U ovoj lekciji ćemo obrađivati:

  • Zvučna kartica
  • Modem
  • TV kartice
  • Satelitske kartice
  • Digitalni foto aparati
  • Veb kamera


Zvučna kartica

Kao što je za grafičku predstavu podataka u računaru odgovorna grafička kartica, tako je za zvuk zadužena zvučna kartica. I ovde se postavlja pitanje da li uzeti zvučnu karticu kao integrisanu komponentu ili ne. Ukoliko se na računar povezuju jači zvučnici i zahteva kvalitetniji izlaz, poželjno je koristiti neintegrisanu zvučnu karticu, dok je za jednostavnije potrebe dovoljna i integrisana zvučna kartica. Danas veliki broj matičnih ploča imaju integrisanu zvučnu karticu.

Osnovne komponente zvučne kartice su:

  • zvučni čip
  • DAC (Digital Analog Converter) konvertor
  • ADC (Analog Digital Convertor) konvertor
  • ROM memorija
  • priključci za zvučnike, slušalice, mikrofon itd.


Digitalno analogni konvertor (DAC) pretvara digitalni zvuk, koji proizvodi zvučna kartica, u analogni, koji reprodukuju zvučnici. Analogno digitalni konvertor pretvara analogni signal sa mikrofona u digitalni, potreban za obradu na računaru. Broj priključaka na kartici zavisi od modela i funkcionalnosti zvučne kartice. Na slici 1 je dat primer zvučne kartice sa odgovarajućim oznakama priključaka.

 

 

Slika 1. Zvučna kartica sa prikazom priključaka


Izbor zvučne kartice zavisi od samih potreba korisnika, tj. da li se radi o kancelarijskom računaru, kućnom računaru ili možda računaru sa profesionalnim potrebama korisnika. Najbolje, u većini slučajeva, je naći kompromis između mogućnosti kartice i njene cene.


Zvučnici

Zvučnici predstavljaju analogni audio izlaz računara. Danas na tržištu postoji veliki izbor zvučnika, zvučnici sa Subwoofer-om, Surround sistem sa 2 i više satelita. Povezuju se preko zvučne kartice sa računarom i imaju sopstveno napajanje. Neki od najpoznatijih proizvođača zvučnika su Altec Lansing, Creative Labs i Logitech.

 

 

Slika 2. Primeri zvučnika


 
Modem

Uobičajeno mišljenje je da je modem hardverska komponenta za povezivanje računara na Internet. Međutim, po definiciji, modem omogućava povezivanje sa udaljenim računarima posredstvom telefonske linije. Naglasak je na povezivanju udaljenih računara jer se računari koji su blizu obično povezuju putem mrežnih kartica.

Reč modem potiče od skraćenice modulator/demodulator zato što modem prilikom slanja moduliše signal, a na prijemu vrši demodulaciju i izdvajanje korisnog signala. 

Komponente poput grafičke ili zvučne kartice, ugrađuju se u slotove na ploči i to su interne komponente, dok modemi mogu da se povežu i van kućišta računara kao poseban hardverski deo. To su tzv. eksterni modemi. Interni modem se ubacuje u PCI slot na ploči i dobija napajanje sa matične ploče. Eksterni modem se nalazi izvan kućišta, ima svoje nezavisno napajanje i zahteva jedan slobodan port. Još jedna pogodnost kod ove vrste modema je to što poseduje indikatore rada. Lampice na prednjoj strani služe kao pokazivač statusa modema. Prednost eksternih modema je i mogućnost isključenja odnosno resetovanja, bez resetovanja samog računara. Jedna od mana je što zahteva dodatni prostor pošto se nalazi izvan kućišta računara. Po pitanju cene, interni modemi su znatno jeftiniji od eksternih, što ih i čini popularnijim.


TV kartice

TV kartica omogućava pretvaranje kućnog PC računara u TV prijemnik. TV kartica, kao i veliki broj drugih kartica, ubacuje se u PCI slot, a njen osnovni element je TV Tuner, koji pretražuje i bira kanale, kao i kod klasičnog TV prijemnika. Uz svaku bolju TV karticu dobija se daljinski upravljač (Remote control), a dodatne mogućnosti su i teletekst funkcija i snimanja sadržaja na hard disk u odgovarajućem video formatu. Pored TV kartica na tržištu postoji i veliki broj FM kartica za prijem radio signala.

 

 

Slika 3. Pinnacle TV kartica

Na slici 3 se vidi jedna TV/FM kartica proizvođača Pinnacle System. Od priključaka koje poseduje tu su antenski, odnosno kablovski ulaz, audio izlaz, kao i kompozitni i S-VHS priključak.


Satelitske kartice

Satelitske kartice omogućavaju prijem satelitskog signala i predstavljaju digitalni satelitski prijemnik. Koriste PCI slot, kao i obične TV kartice, ali im je cena nešto veća. Za praćenje satelitskih kanala, osim same kartice potrebno je još imati satelitski tanjir, konvertor i eventualno motor za pokretni satelitski sistem.

 

 

Slika 4. Satelitska Skystar2 kartica


Digitalni foto aparati

Digitalni foto aparati koriste se za digitalno snimanje fotografija. U početku su bili veoma skupi, ali su padom cena u poslednjih nekoliko godina postali pristupačniji širem krugu korisnika. Na tržištu postoji veliki broj proizvođača, sa velikim brojem modela.

Digitalni aparati poseduju osnovni kapacitet za smeštanje slika koji se može dodatno proširiti. Prebacivanje podataka sa aparata na računar vrši se najčešće preko USB priključka.

Važna karakteristika ovih uređaja je njihova rezolucija, odnosno rezolucija snimljenih fotografija. Na primer, 640x480 slika će imati 307200 piksela, ili približno 307 kilopiksela, slika od 1024x768 će imati 0,8 megapiksela, dok će slika od 3872x2592 imati 10,036,224 piksela, ili približno 10 megapiksela. Većina foto aparata poseduje softver koji omogućava direktan pregled i brisanje napravljenih fotografija, a tu je i mogućnost kreiranja audio i video zapisa uz sliku. Digitalne kamere danas su postale i nezaobilazan deo mobilnih telefona i raznih PDA uređaja.

 

 

Slika 5. Canon PowerShot foto aparat (izvor: Wikipedia)


Veb kamera

Veb kamera je uređaj za video snimanje povezan sa računarom ili računarskom mrežom, najčešće preko USB porta. Najviše se koristi u video telefoniji, omogućavajući na taj način rad računara kao video telefon ili video konferencijska stanica. Omogućava uživo video komunikaciju, jedan na jedan, preko Interneta putem PC računara. Povećanjem Internet brzina video pozivanje postaje sve raširenije, a neki od programa koji nude mogućnost video poziva su: Yahoo Messenger, AOL Instant Messenger (AIM), Windows Live Messenger i Skype. Na slici 6 je prikazan izgled jedne veb kamere.

 

 

Slika 6. Primer veb kamere


Smatrate da je ova lekcija korisna?  Preporučite je. Broj preporuka:1