Kurs: - Finansijski menadžment Materijali vezani uz ovu lekciju: - Test osnovi finansiranja preduzeća - Osnovi finansiranja preduzeća (PDF dokument) Finansijski resursiFinansijski resursi se prema izvorima njihovog nastajanja mogu podeliti na:
Pojam finansiranjaFinansiranje predstavlja dinamički proces koji obuhvata:
Vrste i izvori finansiranja preduzećaPrema roku raspoloživosti izvora, finansiranje preduzeća se može podeliti na:
Prema svom poreklu izvori finansiranja se dele na:
Prema vlasništvu izvori finansiranja mogu biti:
Načela finansiranjaNačela finansiranja predstavljaju osnovni preduslov uspešnog poslovanja svakog preduzeća. Možemo razlikovati 9 načela finansiranja, i to:
Načelo sigurnostiNačelo sigurnosti finansiranja zahteva da se finansiraju oni poslovni poduhvati iz kojih će se uloženi novac sigurno vratiti, tj. kod kojih je stepen rizika najmanji. Kada preduzeće ulaže novčana sredstva u sopstvene poslovne aktivnosti, susreće se sa rizikom ostvarivanja negativnog finansijskog rezultata, a on raste u uslovima pada proizvodnje, prodaje i prodajnih cena, a rizik se može smanjiti smanjivanjem fiksnih troškova finansiranja (kamata), amortizacije, kao i jačanjem sopstvenih izvora finansiranja. Kada preduzeće ulaže svoja finansijska sredstva u tuđe poslovne aktivnosti susreće se sa rizikom nemogućnosti naplate potraživanja kako kratkoročnih tako i dugoročnih, a to se može sprečiti prethodnom analizom i ocenom boniteta i kreditne sposobnosti potencijalnih poslovnih partnera. Poverioci su zaštićeni sve dok gubitak preduzeća ne pređe visinu sopstvenog kapitala.
Načelo stabilnostiNačelo stabilnosti finansiranja obuhvata sposobnost preduzeća da iz sopstvenih izvora finansira prostu reprodukciju, a iz pozajmljenih proširenu reprodukciju tj. razvoj i da pri tom jača sopstveni kapital. Stabilnost finansiranja izračunava se pomoću koeficijenta u kom se dugoročna imovina deli sa dugoročnim izvorima. Preduzeće treba da teži da koeficijent stabilnosti bude manji od 1 jer tada dugoročnu imovinu finansira iz dugoročnih izvora, ali i iz tih izvora finansira i jedan deo kratkoročne imovine, odnosno obrtnih sredstava.
Načelo likvidnostiNačelo likvidnosti se može posmatrati u užem i širem smislu.
Imovina preduzeća se prema stepenu likvidnosti može podeliti na:
Prilikom analize imovine trećeg stepena likvidnosti treba se imati na umu činjenica da su zalihe gotovih proizvoda likvidnije od zaliha sirovina i materijala.
Načelo solventnostiNačelo solventnosti predstavlja sposobnost plaćanja svih obaveza u roku njihovog dospeća, u suprotnom, preduzeće je insolventno. Ako je vrednost koeficijenta solventnosti jednak ili veći od 1 preduzeće je tog dana solventno. Insolventnost se lančano širi i prenosi na druga preduzeća kada dužnici ne plaćaju obaveze poveriocima što može da zahvati celokupnu privredu. Likvidnost je važna pretpostavka održavanja solventnosti.
Načelo rentabilnostiNačelo rentabilnosti predstavlja sposobnost da se ostvare što veći rezultati sa što manjim ulaganjima, odnosno to je sposobnost zarađivanja. Može se izračunati sledećom formulom: čime se dobija rentabilnost sopstvenog kapitala. čime se dobija rentabilnost ukupnog kapitala. Ovo načelo upućuje na to da se novčana sredstva ulažu u poslove koji će se najviše isplatiti. Maksimalni rezultati na dugi rok predstavljaju maksimum periodičnih rezultata pa rukovodstvo preduzeća nastoji da maksimizira periodične rezultate tj. rukovode se principom kratkoročnog maksimalnog dobitka.
Načelo fleksibilnostiNačelo fleksibilnosti označava sposobnost preduzeća da se prilagođava različitim uslovima finansiranja. Preduzeće treba da razvije sposobnost da pribavlja dodatni novac iz sopstvenih i tuđih izvora finansiranja. Ovo je značajno sa aspekta razvoja i jačanja preduzeća, ako govorimo o pribavljanju dugoročnih izvora a takođe i kratkoročnih sa aspekata finansiranja kratkoročne imovine i održavanja solventnosti. Preduzeće koje ima dobru kreditnu sposobnost i bonitet ima i dobru fleksibilnost jer kao takvo lakše dolazi do neophodnih finansijskih sredstava. Preduzeća trebaju da pokušaju da razviju i sposobnost da pre vremena otplaćuju dugove, a ovo je naročito pogodno u situacijama kada se na trzištu smanjuju kamatne stope zbog čega raniji krediti postaju preskupi.
Načelo rizika finansiranjaU toku poslovanja preduzeća pojavljuju se različiti finansijski rizici, a najvažniji su:
Načelo povoljne slike finansiranjaBilans preduzeća daje sliku njegove finansijske situacije. Na osnovu toga ocenjuje se bonitet i atraktivnost ulaganja u preduzeće i od toga zavisi buduće finansiranje preduzeća, njegov rast i razvoj. Zato je interes finansijskog menadžmenta da se u javnosti stvori što povoljnija slika o preduzeću. Sa tog aspekta najvažniji podaci su oni koji govore o strukturi kapitala (vlasništva), o odnosu kratkoročnih i dugoročnih oblika finansiranja, o odnosu imovine i dugova, i o odnosu kratkoročne imovine i kratkoročnih obaveza.
Načelo nezavisnosti finansiranjaNačelo nezavisnosti finansiranja predstavlja zahtev da se osigura prihvatljiva nezavisnost preduzeća u finansiranju i vođenju poslovne politike. Preduzeće zaduživanjem postaje zavisno od tih izvora pri čemu povećava rizik gubljenja nezavisnosti. Taj rizik se smanjuje povećanjem udela sopstvenog kapitala odnosno smanjenjem udela tuđeg kapitala. Preduzeće je zavisno i od dobavljača, zavisnost je veća kada se oslanja na manji broj dobavljača. Na stepen nezavisnosti utiče i rentabilnost preduzeća, kao i politika raspodele jer preduzeće ne može povećati svoj sopstveni kapital emisijom akcija zbog nedovoljne rentabilnosti. Međutim, treba napomenuti da preduzeće ne sme po svaku cenu da izbegava finansiranje dugom.
|