Utisci korisnika

Pre nepunih mesec dana kupila sam paket kurseva: PRIPREME ZA POLAGANJE CAMBRIDGE INTERNATIONAL DIPLOMA IN BUSINESS. Obično neki opšti utisak formiramo na kraju, ali ja u ovom trenutku želim sa…

Hvala Vam na podršci i moram Vam priznati da ste jako ljubazni. Milan Đelić, Valjevo


Kompletna lista utisaka

Testiranje online

Arhitektura računara

Za one koji žele da znaju više.

Windows OS

Ovo bi svakako trebalo da probate.

Odnosi s javnošću

Koliko znate PR?

Pogledajte još neke od testova

Newsletter

Ukoliko želite da Vas redovno obaveštavamo o novostima sa Link eLearning sajta prijavite se na našu newsletter listu.

Ime:

Prezime:

Email:


Anketa

Arhiva anketa

BAZA ZNANJA


Kurs: - Informacione i internet tehnologije

Modul: ICT i društvo

Autor: Goran Radić, dipl.ing

Naziv jedinice: Nove tehnologije i komunikacije


Materijali vezani uz ovu lekciju:

- Test nove tehnologije i komunikacije
- Nove tehnologije i komunikacije (PDF dokument)



U ovoj lekciji ćemo obrađivati:

  •  Šta je RSS Feed i kako se koristi
  •  Šta je Podcast
  •  Šta je blog

 

RSS - Really Simple Syndication

RSS predstavlja jednostavan način za automatsko preuzimanje informacija sa Web lokacija koje interesuju korisnike. Umesto stalnih poseta Web sajtu u cilju provere pojavljivanja nove vesti ili članka, koristi se RSS (Really Simple Syndication - veoma jednostavno povezivanje). Na taj način se dobija obaveštenje o najnovijim zbivanjima ili promenama na sajtovima od interesa.

RSS je funkcija koja omogućava da se sa jednog mesta pročitaju aktuelne novosti, bez posećivanja mnogobrojnih Web stranica, trošeći vreme na traženje svake vesti posebno. RSS je način da automatski i pravovremeno dobiju sve vesti na jednom mestu.

Većinu blogova pokreće mehanizam koji sadržaj objavljuje putem RSS-a, formatirajući krajnji HTML kod. Za razliku od HTML-a kojim samo definišemo izgled sadržaja, RSS čuva podake sirovih dokumenata u XML formi.

Skraćenica RSS označava četiti HTTP protokola za prenos podataka preko Interneta (Feed):

  •  Rich Site Summary (RSS 0.91 ekstenzija .xml )
  •  RDF Site Summary (RSS 1.0 i RSS 0.90 ekstenzija .xml )
  •  Really Simple Syndication (RSS 2.0 ekstenzija .xml )
  •  Atom Syndication Format (Atom ekstenzija .atom ; .xml )

 

Šta je RSS Feed?

RSS (skraćenice od Rich Site Summary, RDF Site Summary, Really Simple Syndication - stvarno jednostavne vesti; kao i oznaka za Atom Feed format i protokol ) je „porodica" HTTP protokola/formata koji omogućavaju distribuciju podataka preko Interneta.

RSS Feed-ovi ne koriste „jezik" Interneta HTML (Hyper Text Markup Language), pa se za njihovo pregledanje ne mogu koristiti „obični" internet Browser-i, kao što su Internet Explorer, Firefox, Opera ili Safari.

RSS služi za brz pregled sadržaja na Internetu jer su podaci „očišćeni" od suvišnih podataka koji u sebi sadrži HTML kod.

Velika prednost RSS Feed-a nad „običnim" pregledom neke Web stranice, počiva upravo u njegovoj brzini i jednostavnosti promene. Nije obavezan pristup nekoj stranici da bi se videle najnovije izmene (vesti i slične informacije, koje se često menjaju svakih nekoliko minuta), već je dovoljno da se nekim od RSS čitača „preleti" preko najnovijih izmena na nekoliko Web sajtova u roku od nekoliko sekundi. Obično ovi RSS čitači to rade automatski (po određenom vremenskom periodu) i „prijave" najnovije izmene.

RSS Feed-ove koriste Web sajtovi koji se često menjaju (menjaju sadržaj), Web blogovi i sajtovi koji žele da olakšaju pregled (RSS Feed -ovi ne sadrže reklame).

Za vlasnike Web sajtova RSS Feed-ovi su i način promocije jer kratkim opisom sadržaja koji prenose drugi Web sajtovi „privlače" nove posetioce, koji ako žele da pročitaju celu priču, preko linka dolaze na njihov sajt.

 

Kako se koristi RSS?       

Web sajt/blog koji pruža posetiocima RSS Feed prepoznaje se po karakterističnoj (u većini slučajeva narandžastoj ikoni   ) koja se prikazuje u krajnjem desnom uglu pretraživača (Internet Explorer, Firefox, Opera, i dr).

 

Postoje dve vrste „čitača":           

Da bi se mogao „videti" RSS Feed, potrebno je da imati „čitač" RSS Feed-ova (na engleskom jeziku ovi programi se zovu RSS Readers, Feed readers, News readers ili Agreggators).

Postoje dve vrste „čitača":

  • Desktopni – „čitač" koji se instalira na lokalni računar. RSS čitač zasad nije „ugrađen" u operativni sistem Windows pa se mora preuzeti sa Interneta. Ovi programi su (za sada) besplatni.
  • Web (Internet) čitač. Online RSS čitaču, postavljenom na nekom Web sajtu, pristupate preko svog pretraživača (Internet Explorer, Firefox, Opera i dr). Ova usluga je takođe (za sada) besplatna.


Najpoznatiji besplatni Windows RSS čitači su:

  • FeedDemon
  • FeedBeast
  • Fuzzy Duck RSS Reader
  • Snarfer
  • FeedExplorer
  • UniveRSS Microsoftov 3D RSS čitač za Vista operativni sistem (pre preuzimanja, potrebna autorizacija)
  • Juice (RSS čitač koji je višenamenski - može da preuzima sa Interneta i Podcast-a)
  • Omega RSS Reader (pored RSS Feed -ova čita i News grupe, a služi i da pamti linkove - Bookmark manager )
  • RSSReader (Microsoft .NET framework mora biti instalisan)

 

Korisni linkovi:

1. http://www.feed.rs/
2. http://www.b92.net/mobile/index.php

 

Šta je Podcast?

Podcast je digitalna datoteka koja sadrži audio ili audio-video zapis koji se distribuira putem Interneta koristeći RSS tehnologiju, a namenjen je gledanju (ili slušanju) na računaru, digitalnom prenosnom plejeru poput iPod-a ili televizije, koristeći uređaje poput Apple TV-a.
Naziv Podcast je složenica reči POD (Personal On Demand) i engleske reči broadcast. Iako su na početku Podcasti bili isključivo audio datoteke, najčešće u mp3 formatu, danas se za Podcast smatraju i video sadržaji. Video Podcast se još naziva i Vidcast, a osobe koje se bave Podcasting-om, se nazivaju Podcaster-i.

 

Šta je blog?

Blog (skraćenica od WebLog) je vrsta Online dnevnika, internet stranica sa nizom hronološki poređanih članaka (postova), najčešće od najsvežijeg ka ranije unetim. Predstavlja prostor, tačnije Web stranicu na kojoj korisnik može da objavi sve ono što želi da podeli sa drugima i to u vidu teksta, fotografije, video klipa, linka i sl. Veoma se lako održava, nije potrebno posebno predznanje.

Takođe je popularan i zato što pruža mogućnost iskazivanja ličnog stava, podrške, osećanja, kreativnosti, anegdota i zapravo svega onoga što želimo da podelimo sa poznatim ili nepoznatim ljudima. Budući da je poslednjih par godina jako popularan kao vid Online komunikacije, podjednako ga koriste autori na početku svog stvaralačkog rada, ali i velike korporacije i osobe sa već oformljenom karijerom kao sto su najpoznatiji svetski novinari ili predsednik Sjedinjenih Američkih Država. Vrlo je jednostavan za rad, i može ga koristiti svako ko poseduje osnovno znanje računara i Interneta.


Smatrate da je ova lekcija korisna?  Preporučite je. Broj preporuka:0