Utisci korisnika

Kada sam na fakultetu polagala ispit iz Obrazovne tehnologije jedno od pitanja je bilo nastava na daljinu. Pojam, značenje, prednosti i nedostaci su mi bili poznati ali u isto vreme daleki, nedostižni…

"Želim da kazem da iako sam tek na pola, da sam oduševljena ovim načinom na koji stvari funkcionisu!" Stanislava Kraguljac, Beograd


Kompletna lista utisaka

Testiranje online

Arhitektura računara

Za one koji žele da znaju više.

Windows OS

Ovo bi svakako trebalo da probate.

Odnosi s javnošću

Koliko znate PR?

Pogledajte još neke od testova

Newsletter

Ukoliko želite da Vas redovno obaveštavamo o novostima sa Link eLearning sajta prijavite se na našu newsletter listu.

Ime:

Prezime:

Email:


Anketa

Arhiva anketa

BAZA ZNANJA


Kurs: Sistemska administracija 2, Maintaining a Microsoft Windows Server 2003 Environment, prema MS kursu 2275

Modul: Nadgledanje performance servera

Autor:

Naziv jedinice: Nadgledanje iskorišćenosti mreže


Materijali vezani uz ovu lekciju:

- Test nadgledanje iskorišćenosti mreže
- Nadgledanje iskorišćenosti mreže (PDF dokument)



Mrežna komunikacija je veoma važna u svakom mrežnom okruženju. Slično kao procesor ili disk na sistemu, ponašanje mreže utiče na rad i performanse sistema. Potrebno je optimizovati sistemske performanse regularnim nadgledanjem iskorišćenosti mreže, kao što je mrežni saobraćaj i iskorišćenost resursa.


Šta predstavlja iskorišćenost mreže (network usage)?

Iskorišćenost mreže je izražena u procentima i predstavlja propustni opseg mreže koji se koristi na segmentu koji nadgledamo. Propusni opseg se meri na nekoliko različitih načina:

  • Brzina kojom se bajtovi (bytes) šalju od i ka serveru.
  • Brzina kojom server šalje pakete. Paketi podataka uključuju frejmove, pakete, segmente, i datagrame.
  • Brzina kojom server salje i prima podatke.

Efektivna mrežna propusnost varira u zavisnosti od kapaciceta linka za prenos, konfiguracije servera, i opterećenja servera.


Zašto treba nadgledati iskorišćenost mreže?

Administratori nadgledaju iskorišćenost mreže da bi detektovali usko grlo. Usko grlo koje se odnosi na mrežu direktno utiče na rad korisnika i komunikaciju klijentskih radnih stanica sa serverom u celoj mreži. Mrežno usko grlo ograničava broj klijenata koji mogu simultano da se konektuju na server.

Tipični razlozi mrežnog uskog grla su:

  • Preopterećenje servera
  • Preopterečenje mreže
  • Gubitak integriteta mreže


Kako identifikovati i kako rešiti pojavu uskog grla?

 

Mrežno usko grlo je komplikovano nadgledati zato što su mreže uglavnom kompleksne. Takođe, mnogi elementi mogu uticati na performanse mreže. Administratori mogu da nadgledaju različite objekte i brojače na mreži, kao što su serveri, redirektori, mrežni segmenti i protokoli. Određivanje koji od pomenutih objekata treba nadgledati zavisi od mrežnog okruženja.

Administratori nadgledaju najćešće sledeće brojače kad žele da naprave sliku i da prikupe potrebne podatke o tome kako je mreža iskorišćena i pri rešavanju pojave uskog grla:

  • Server: Bytes Total-Sec - Izveštava o brzini na kojoj server šalje i prima mrežne podatke.
     
  • Server: Files Open - Izveštava o broju otvorenih fajlova u trenutku izveštaja. Ovo je tekuća suma, ne ukupni broj fajlova koji su bili otvoreni u nekom periodu.
     
  • Server: Pool Non-Paged Failures - Izveštava o broju grešaka koje server podnosi prilikom pokušaja lokacije nestraničene oblasti.
     
  • Server: Server Sessions - Izveštava o broju tekućih konekcija na serveru.
     
  • Network Interface: Bytes Total-Sec - Izveštava o brzini na kojoj mrežna kartica šalje i prima mrežne podatke.


Akcije koje treba preuzeti kad se pojavi usko grlo

Pogledom na pomenute brojače, administrator može da vidi količinu aktivnosti na serveru koji dobija logon naloge i pristup podacima. Ako utvrdimo da mrežni podsistem (kartica) pravi usko grlo, trebali bi da odradimo neke akcije da bi u što kraćem roku ispravili usko grlo i tako unapredili performansu servera.

  • Dodati servere na mrežu, i tako ravnomerno rasporediti opterećenje.
     
  • Proveriti i unaprediti Physical Layer komponente, kao što su ruteri, svičevi i kablovi.
     
  • Podeliti mrežu u više segmenata ili podmreža, povezati server na svaki segment sa odvojenim adapterom.
     
  • Podeliti mrežu u odgovarajuće segmente. Na primer, konfigurisati mrežu tako da se sistemi koje dele ista grupa ljudi nalaze na istom segmentu.
     
  • Za najbolju performansu treba koristiti kvalitetne mrežne adaptere koji nude odličnu performansu. Ukloniti mrežne adaptere koji se ne koriste.
     
  • Koristiti offline foldere za rad sa mrežnim aplikacijama tako da korisnici ne moraju da se konektuju na mrežu. Offline folderi koriste keširanje sa klijentske strane i samim tim smanjuju mrežni saobraćaj.

Veoma je važno nadgledati iskorišćenost mreže na serverima tako da administrator može da detektuje pojavu uskog grla. Možemo nadgledati iskorišćenost mreže na serverima koristeći dve alatke: Performance konzolu ili Task Manager.


Smatrate da je ova lekcija korisna?  Preporučite je. Broj preporuka:0