Kurs: - Informacione i internet tehnologije Materijali vezani uz ovu lekciju: - Test internet - Internet (PDF dokument) U ovoj lekciji ćemo obrađivati:
Pojam InternetaInternet predstavlja mrežu svih mreža ili drugim rečima globalnu računarsku mrežu dostupnu najširem mogućem krugu korisnika. Internet se piše velikim slovom, jer je jedinstven u svetu. Predstavlja mrežu računarskih mreža, koja omogućava prenos podataka sa jednog na drugi računar pomoću definisanih pravila tj. protokola. Razvoj Interneta je počeo još 60-tih godina prošloga veka. Njegovi začeci su bili u Americi, na osnovu razvoja određenih vojnih projekata. Agencija koja se prva bavila tim pitanjem je bila Darpa (Defense Advanced Research Projects Agency). Tada je zapravo postojala potreba da više naučnih timova radeći na jednom projektu komunicira i razmenjuje informacije o projektima. Iz ove potrebe je nastao Internet. Kasnije su ovu mrežu koristili i razni Američki univerziteti, medijske kuće, kasnije i čitav kontinent, da bi danas Internet bio dostupan celoj planeti.
Kratak pregled razvoja Interneta Prvi koraci bili su još 1948. godine sa postavkom matematičke teorije komunikacija. Prvi silicijumski čip napravljen je 1958. godine. Prva računarska mreža u nekom obliku pojavila se 1962. godine. Hypertext je otkriven još davne 1965. godine, a TCP/IP protokol 1972. godine. Mreža Internet sa protokolom TCP/IP je ustanovljena 1984. godine, da bi servis WWW zaživeo 1989. godine. Prvi Web pretraživač (engl. Browser) koji se pojavio bio je Mosaic 1993. godine. Početak razvoja E-commerce-a veže se za 1995. godinu, čime se otvara nova era na Internetu.
Brzina razvoja Interneta Jedan od podataka koji govore o razvoju i brzini širenja Interneta je, koliko je vremena potrebno za razvoj nekih tehnologija da bi one dosegle milion korisnika. Na primer, za radio je bilo potrebno 38 godina da bi milion ljudi širom sveta koristilo tu tehnologiju. Za televiziju bilo je potrebno 13 godina, dok se Internet na milion korisnika proširio za samo 4 godine. Takođe, i broj On-line korisnika raste ogromnom brzinom, pa je tako 1994. godine bilo 3 miliona, 1997. godine 100 miliona, dok je 2009. broj internet korisnika iznosio više od 1.6 milijardi.
Slika 1. Internet statistika, podaci od 30. juna 2009. Korisnik, lokacija i uređajRazvoj tehnologije doveo je do velikog broja komunikacionih uređaja, mobilnih uređaja, lap-topova, PDA uređaja, kućnih računara i sl. Njihova dostupnost moguća je sa bilo koje lokacije, npr. od kuće, iz automobila, iz voza, aviona, i sl. U svim slučajevima je moguće konektovati se na Internet. Postoji takođe veliki broj mreža preko kojih je moguće stupiti u kontakt ili pristupiti nekom segmentu poslovanja, kao što su banke, trgovine, usluge itd.
Slika 2. Korisnik može preko različitih uređaja sa različitih lokacija pristupiti mreži Statistika korišćenjaNa slikama su predstavljeni neki podaci prema najnovijim istraživanjima o korišćenju Interneta širom sveta. Evidentan je porast internet korisnika u mnogoljudnim zemljama Azije, pre svega zbog velikog broja stanovnika, dok je procenat u odnosu na broj stanovnika i dalje nizak. Detaljniji podaci o korišćenju Interneta na nivou pojedinih zemalja mogu se pogledati na adresi http://www.internetworldstats.com.
Slika 3. Korišćenje Interneta po regionima, podaci od 30. juna 2009.
Slika 4. Broj korisnika Interneta po regionima, podaci od 30. juna 2009.
Slika 5. Procenat korišćenja Interneta po regionima. podaci od 30. juna 2009.
Pojam IntranetaIntranet je vrsta privatne mreže koja koristi Internet protokole radi sigurne razmene bilo koje informacije unutar organizacije. Termin Intranet se koristi u kontrastu sa terminom Internet - mreža između organizacija – i umesto toga odnosi se na mrežu unutar organizacije. Nekada se koristi i za interni Web sajt organizacije, ali i na širu infrastrukturu organizacije. Intranet je izgrađen iz istog koncepta i tehnologija korišćenih i kod Internet-a, kao što su klijent-server, TCP/IP i sl. Takođe, dobro poznati Internet protokoli mogu da se pronađu i u intranet-u, kao što su HTTP (Web), SMTP (e-mail) i FTP (File Transfer Protocol). Prednosti intraneta su poboljšanje produktivnosti, kroz lakši i brži pristup podacima i aplikacijama, bolja organizacija vremena, efikasnija komunikacija i saradnja i dr. Pojam ExtranetaExtranet je privatna mreža koja koristi Internet protokole i javni telekommunikacioni sistem za bezbednu razmenu dela poslovnih informacija ili operacija sa snabdevačima, kupcima i ostalim poslovnim partnerima i slično. Extranet se može shvatiti i kao deo firminog intraneta koji je namenjen za proširenje ka ostalim korisnicima van firme, najčešće preko Interneta. Internet se tretira kao sredstvo za obavljanje poslovanja sa odabranim skupom drugih kompanija (B2B), u izolaciji od svih drugih Internet korisnika. U tom smislu su i veći zahtevi za bezbednost i privatnost.
|