Utisci korisnika

Kada sam na fakultetu polagala ispit iz Obrazovne tehnologije jedno od pitanja je bilo nastava na daljinu. Pojam, značenje, prednosti i nedostaci su mi bili poznati ali u isto vreme daleki, nedostižni…

Veoma sam zahvalna na Vašem brzom odgovoru i želela bih da Vam se zahvalim na pažnji koju ste pokazali. Radica Nedelčev - Beograd


Kompletna lista utisaka

Testiranje online

Arhitektura računara

Za one koji žele da znaju više.

Windows OS

Ovo bi svakako trebalo da probate.

Odnosi s javnošću

Koliko znate PR?

Pogledajte još neke od testova

Newsletter

Ukoliko želite da Vas redovno obaveštavamo o novostima sa Link eLearning sajta prijavite se na našu newsletter listu.

Ime:

Prezime:

Email:


Anketa

Arhiva anketa

BAZA ZNANJA


Kurs: - Teorija dizajna

Modul: Tipografija

Autor: Test Instruktor

Naziv jedinice: Dinamika slovnog niza


Materijali vezani uz ovu lekciju:

- Test dinamika slovnog niza
- Dinamika slovnog niza (PDF dokument)



Reči pisane samo velikim slovima nemaju dinamiku i ritam. Veliku količinu ovakvog teksta, teško je čitati zbog nedostatka kontrasta.


 
Na slici su vizuelno prikazani elementi slovnog niza


Dinamički sistem koji grade slova započinje formom slova i nastavlja se kroz ređanje slova u slovni niz - reči, reči u rečenice, rečenice u blokove teksta. Blokovi teksta su na kraju uokvireni stranom ili ekranom sa koga se čitaju. Mnogo je čitliviji niz malih slova, od niza velikih slova, jer velika slova ne kreraju optičku dinamiku.

Razmak između slova, razmak između linija i razmak između reči  su tri kontrastna elementa koja se pojavljuju u okviru jednog bloka u tekstu. Četvrti element je margina koja je deo strane na koju se tekst postavlja. Ovo su četiri nezavisna elementa i od njihovog uzajamnog funkcionisanja zavisi da li se radi o dobrom tipografskom rešenju.


Razmak između slova (kerning & tracking)

Razmak između slova je prostor između karaktera, a naziva se kerning ili traking. To je oblik kontraforme stvoren u prostoru između dva slova. Traking predstavlja razmak izmedju slova celog reda, dok kerning predstavlja razmak dva pojedinačna slova.

Mali razmak između slova može da nam rn učini da bude m.
Uži razmak između slova može akcenat da stavi na kontraformu u odnosu na formu slova.

Kod fontova specijalno dizajniranih za ekran kompjutera, prisutne su veoma male varijacije prostora između slova.
 
 

 


Razmak između reči

Razmak između reči je prostor između završetka jedne reči i početka reči koja joj sledi.  Ljudsko oko koristi ovaj prostor da bi registrovalo grupe slova i identifikovalo ih kao reči.

 

Na slici su vizuelno prikazani razmaci između pojedinih elemenata slovnog bloka


Razmak između reči je u tipografiji osnovni ritmički korak. Ako su međurazmaci previše uski, ritam je oslabljen i tekst se doživljava monotono.

Ako su međurazmaci preširoki, ritam je pojačan, ali je čitljivost teksta slaba. Samo dobro smišljen ritam obezbeđuje najbolje optičke efekte, a preko njih i najbolja unutrašnja doživljavanja.

Kraćim intervalima sugeriše se blaži i umereniji ritmički hod, a većim intervalima brži i energičniji pokret.


 
Putanja nepravilnog ritma u tipografiji

 

Na slici su prikazani efekti koji se mogu postići upotrebom tipografskih elemenata


Razmak između linija

Razmak između linija je vertikalni prostor između linija teksta (leading). Ovaj razmak ističe prostor između uzlaznog poteza jednog reda i silaznog poteza reda iznad njega.

Loše odabran razmak između linija dovodi do konfuzije oka prilikom čitanja. Korektno odabran razmak između linija teksta povečava moć razdvajanja
karaktera, grupe slova i čitljivosti teksta.

Razmak između redova utiče na boju fonta, povećava ili smanjuje prikazivanje pozadine i ističe uzlazne i silazne poteze.


efekti koji se postižu odabirom različitih fontova i razmaka između redova.


Margine

Margina je razmak između slovnih nizova i tekstualnih celina od ivice površine na kome leži slovni zapis. Margine ističu kolone tekstualnih blokova.

 

Na slici je vizuelno prikazan pojam margine


Smatrate da je ova lekcija korisna?  Preporučite je. Broj preporuka:2