Kurs: - Računovodstvo Materijali vezani uz ovu lekciju: - Test amortizacija - Amortizacija (PDF dokument) U ovoj nastavnoj jednici ćemo se upoznati sa načinom otpisa vrednosti osnovnih sredstava, odnosno amortizacijom. Upoznaćemo njenu suštinu, funkcionalnu i vremensku metodu otpisa. U okviru vremenske metode otpisa biće reči o linearnoj (konstantnoj) metodi otpisa, degresivnoj metodi otpisa i progresivnog metoda otpisa. Slika 17.1
Amortizacija predstavlja jedini rashod preduzeća koji ne izaziva odliv novca iz preduzeća.
Amortizacija (engl. Amortization, depreciation, nem. ertminderung, Abschreibung) je pojam sa više značenja:
Osnovna namena amortizacije je da osigura finansijska sredstva bar u iznosu da obezbede zamenu postojećih osnovnih sredstava. Pošto se osnovna sredstva troše postepeno, smanjuje se njihova proizvodna i upotrebna vrednost. Osnovna sredstva postepeno gube od svoje prvobitne, odnosno nabavne vrednosti, a delovi te utrošene vrednosti u proizvodnji prenose se na novonastale proizvode. Svaki novoproizvedeni proizvod, svaka jedinica proizvodnje snosi određeni deo trošenja mašina, opreme, zgrada i postojenja, jer kao što vrednost utrošenog rada i materijala ulazi u vredost novonastalih proizvoda, tako i postepeno trošenje osnovnih sredstava srazmeran deo za taj oračunski period se uračunava u vrednost novonastalog proizvoda. Sva osnovna sredstva imaju sledeće vrste vrednosti:
Nabavna vrednost se nalazi na kontima 022 i 023, dok se otpisana vrednost nalazi na kontima 0228 - Ispravka vrednosti građevinskih objekata i 0238 - Ispravka vrednosti postrojenja i opreme. Osnovica za obračun amortizacije je nabavna vrednost kod svih metoda, sem kod geometrijsko degresivnog, gde je osnovica sadašnja vrednost. Pri knjiženju amortizacije, troškovi amortizacije duguju, a konto ispravka vrednosti potražuje. Konto ispravke vrednosti je korektivni konto, koriguje nabavnu vrednost osnovnog sredstva svodeći je na sadašnju. Na primer: 1. Amortizacija jednog preduzeća za 2011. godinu je iznosila 1200 dinara, obračunati i proknjižiti pripadajuću amortizaciju za mesec decembar 2011. godine. Metoda obračuna je linearna. Obračun amortizaciije: iznos amortizacije ćemo izračunati na taj način što ćemo ukupni odnosno godišnji iznos od 1.200 dinara podeliti sa brojem meseci u godini, 1.200 / 12 i dobićemo iznos amorizacije za mesec decembar u iznosu od 100 dinara.
Tabela 1. Primer knjiženja mesečnih troškova amortizacije
Amortizacija se obračunava godišnje prema postupku predviđenim zakonom. Kad je reč o osnovnim sredstvima, tada je amortizacija onaj deo osnovnih sredstava za koji se smatra da je fizički ili ekonomski potrošen. Razlikuje se funkcionalna (fizička) i ekonomska amortizacija. Kako se iznos amortizacije oduzima svake godine od poreske osnovice, način obračuna amortizacije utiče na odluku o načinu finansiranja nabavke opreme.
Metode obračuna amortizacijeMetode obračuna amortizacije dele se na: a) Vremenske metode amortizacije - suština metoda vremenskog otpisivanja je u tome da se nabavna vrednost osnovnog sredstva raspodeli na ceo vek njegovog korišćenja. Prilikom odeređivanja veka trajanja određuje se ekonomski vek trajanja koji je veći od tehničkog veka trajanja. Ekonomski vek trajanja podrazumeva vredmenski period korišćenja osnovnih sredstava u okviru kojeg su ta osnovna sredstva ekonomkski isplativa i svrsishodna. Vremenska metoda amortizacije može biti:
Anuitet ili amortizaciju ćemo izračunati na sledeći način:
gde je: a – visina godišnjeg otpisa Primer: Nabavna vrednost jedne mašine je 500.000 dinara. Procenjen vek trajanja osnovnog sredstva je pet godina. Postupkom linearnog otpisivanja izračunati godišnji otpis. OS = 500.000 dinara n = 5 godina a = ? a = OS / n a = 500. 000 /5 a = 100. 000 Amortizaciona kvota može da se iskaže i procentualno, u odnosu na nabavnu vrednost. Visina procentne stope izračunava se stavljanjem u odnos broja 100 sa procenjenim vekom trajanja osnovnog sredstva.
u ovom primeru: p = 100 / 5 p = 20% U ovom slučaju iznos otpisa izračunavamo po formuli:
gde je:
OS = nabavna vrednost osnovnog sredstva, p = stopa otpisa. Visina otpisa ostaje nepromenjena u toku čitavg veka trajanja osnovnog sredstva.
Metod aritmetičke degresije se sastoji u tome da se nabavna vrednost osnovnog sredstva deli sa zbirom godina procenjenog veka trajanja osnovnog sredstva i time dobije iznos degresije. Množenjem iznosa degresije sa obrnutim nizom cifara koji pokazuju procenjeni vek trajanja dobijaju se godišnje kvote otpisivanja Iznos degresije = nabavna vrednost osnovnog sredstva / zbir broja godina
D = iznos degresije OS = nabavna vrednost osnovnog sredstva n = broj godina prosečnog veka trajanja %%%%%PITANJE_36549%%%%%
b) Funkcionalna metoda amortizacije Kod funkcionalnog načina otpisivanja, stopa otpisa zavisi od toga koliki je očekivani obim proizvodnje koji osnovno sredstvo može da pruži. Očekivani obim ogleda se u procenjenom broju proizvoda koji može dobiti korišćenjem sredstva ili u mogućem broju časova njegovog rada. Primer: Nabavna vrednost osnovnog sredstva je 160.000 din. Njegova ukupna proizvodnja je 400.000 jedinica. Moguća proizvodnja u ovoj godini je 50.000 jedinica. Obračunati godićnju kvotu otpisa.
U proizvodnji se osnovna sredstva troše kontinuirano, pa se njihova vrednost ipak mora i proknjižiti na mesečnom nivou, zbog toga godišnji iznos amortizacije se deli sa brojem meseci u godini i tako se dobija mesečni iznos amortizacije. Primer: Nabavna vrednost zgrade je 5.000.000,00, a vek trajanja zgrade je 70 god. Prvo računamo stopu amortizacije = 100 / 70 = 1,43 Sada računamo godišnju amortizaciju = 5.000.000,00 x 1,43% = 71.500,00 I konačno računamo mesečnu amortizaciju = 71.500,00 / 12 = 5.958,33
|