Utisci korisnika

Pre nepunih mesec dana kupila sam paket kurseva: PRIPREME ZA POLAGANJE CAMBRIDGE INTERNATIONAL DIPLOMA IN BUSINESS. Obično neki opšti utisak formiramo na kraju, ali ja u ovom trenutku želim sa…

Kada sam na fakultetu polagala ispit iz Obrazovne tehnologije jedno od pitanja je bilo nastava na daljinu. Pojam, značenje, prednosti i nedostaci su mi bili poznati ali u isto vreme daleki, nedostižni…


Kompletna lista utisaka

Testiranje online

Arhitektura računara

Za one koji žele da znaju više.

Windows OS

Ovo bi svakako trebalo da probate.

Odnosi s javnošću

Koliko znate PR?

Pogledajte još neke od testova

Newsletter

Ukoliko želite da Vas redovno obaveštavamo o novostima sa Link eLearning sajta prijavite se na našu newsletter listu.

Ime:

Prezime:

Email:


Anketa

Arhiva anketa

BAZA ZNANJA


Kurs: Menadžment projekata

Modul: Pojam projekta i koncept upravljanja projektom

Autor: Test Instruktor

Naziv jedinice: Opšti model i osnovne karakteristike koncepta upravljanja projektom


Materijali vezani uz ovu lekciju:

- Test opšti model i osnovne karakteristike koncepta upravljanja projektom
- Opšti model i osnovne karakteristike koncepta upravljanja projektom (PDF dokument)



Postoji veliki broj projekata prema vrsti, nameni, cilju, načinu izvođenja, trajanju, veličini angažovanih resursa i slično. Uglavnom oni se mogu deliti prema:1

  1. determinisanosti i stohastičnosti strukture ciljeva,
  2. učestalosti u poslovnom sistemu i
  3. odnosu prema programiranju razvoja poslovnog sistema.

U cilju uspešne realizacije i dovođenja projekta do završetka, neophodno je sa njim i adekvatno upravljati. Od kvaliteta upravljanja u velikoj meri zavisi konačan ishod realizacije zadatka. U tom pravcu postoje osnovne karakteristike samog koncepta upravljanja na kojima se baziraju načelno gotovo sve vrste projekata:

  • Kao prvo potrebno je da projekat ima utvrđenu organizacionu strukturu, bez koje nije moguće realizovati bilo koji projekat. U pitanju može biti samo oblik organizacije, koji je u direktnoj zavisnosti od tipa projekta i njegove zahtevnosti,
  • Drugo je da svaki projekat zahteva informacioni sistem zasnovan na računarskoj podršci i odgovarajućem softveru, a sve za potrebu upravljanja realizacijom projekta. Retki su projekti koji ne zahtevaju informatičku podršku, kao što su na primer biznis projekti. Potreba za informacionim sistemom posebno se iskazuje u praćenju dostignutog nivoa realizacije pojedinih faza i praćenja utrošenih resursa u procesu implementacije projekta.
  • Treća opšta karakteristika je da su projekti zasnovani na mrežnom planiranju i da ono ima izražen značaj u procesu upravljanja projektom.

 

Upravljanje projektom može biti:2

  1. preko ciljeva MBO3 (Management by Objectives) i
  2. preko izuzetaka MBE 

Tvorac principa upravljanja prema ciljevima je Piter Drucker. MBO je sredstvo usklađivanja organizacionih ciljeva sa individualnim potrebama menadžera.

Osnovne karakteristike ovog principa su da je:

  1. usmeren na rezultate,
  2. razvija se kroz korporativno planiranje,
  3. usmeren na povećanje učinka menadžera.

U kontekstu upravljanja projektom, upravljanje prema ciljevima je tehnika kojom se ostvaruju planirani ciljevi i zahtevi naručilaca projekta, a sve u vezi sa definisanim projektnim aktivnostima. Tri su osnovna parametra projekta, koji je usmeren na upravljanje prema ciljevima: vreme, trošak i kvalitet. Prema tome to su osnovni ciljevi naručilaca projekta i njima je potrebno težiti u procesu upravljanja projektom.

MBE upravljanje ili upravljanje preko izuzetaka je tehnika upravljanja sa onim aktivnostima koje nisu predviđene ili nisu mogle biti predviđene prilikom planiranja projekta. Ovo se odnosi posebno na projekte sa velikim brojem aktivnosti. Te aktivnosti se smatraju za vanredne ili kritične aktivnosti, koje je potrebno otkloniti njihovim nastankom tokom procesa realizacije projekta.

 Slika 1. Opšti model upravljanja projektom

 

Slika 2. Koncept upravljanja projektom4

Koncept upravljanja projektom

Koncept upravljanja projektom ima poseban značaj kod investicionih projekata, s obzirom da se radi o vrlo složenom projektu. Samim tim, upravljački proces u ovom delu odlikuje se specifičnostima koje su izražene u sledećem:

  • složenosti objekata koji su predmet gradnje u investicionom projektu,
  • veličini sredstava koja se ulažu u njihovu gradnju,
  • velikom broju učesnika u realizaciji projekta,
  • dugom vremenu realizacije i  slično.

 

Kvalitetnim upravljanjem postiže se na efikasnosti projekta. Opšti koncept upravljanja projektom se sastoji od:

  • planiranja realizacije,
  • praćenja realizacije i
  • kontrole realizacije.

 

U kontekstu realizacije posebno se izdvajaju elementi u svakom od ovog procesa, koje je potrebno planirati, pratiti i kontrolisati i to: vreme, resursi i troškovi. Prema tome osnovni koncept upravljanja projektom sadrži tri određujuće celine:

  • upravljanje vremenom,
  • upravljanje resursima i
  • upravljanje troškovima projekta.

 

Američki koncept upravljanja projektom

Project Management Institute5, Američka profesionalna organizacija koja se bavi upravljanjem projektima, 1987. godine počeo je sa korišćenjem koncepta upravljanja projektom i podeli i analiziranju osnovnih funkcija na kojima se zasniva projekt menadžment. Ovim konceptom upravljanje projektom je usmereno na koordinaciju ljudskih i materijalnih resursa i njihove aktivnosti na sprovođenju projektnog zadatka u predviđenom vremenu.

Ovaj koncept ima osam funkcionalnih oblasti:

  1. Upravljanje obimom projekta

    Pod funkcijom upravljanja obimom projekta podrazumevaju se aktivnosti na projektu i usmerenost prema ciljevima, od početka do završne faze realizacije.

  2. Upravljanje troškovima

    Upravljanje troškovima je funkcija koja je usmerena na troškovne faktore projekta i to u delu analize, procene, budžetiranja, praćenja i davanja izveštaja o tokovima troškova tokom realizacije projekta.

  3. Upravljanje vremenom

    Upravljanje vremenom je funkcija sa osnovnom namenom da projekat nema bitnijih odstupanja od planiranog vremena, odnosno da sve faze životnog ciklusa budu realizovane u predviđenim rokovima.

  4. Upravljanje kvalitetom

    Upravljanje projektom sastoji se od dve komponente, upravljačke i tehničke. Prvom se definiše kvalitet i njegovo osiguranje u delu upravnog postupka, dok druga tehnička komponenta obezbeđuje realizaciju projekta u skladu sa postojećim standardima, odnosno zahtevima.

  5. Upravljanje ljudskim resursima

    Funkcija upravljanja ljudskim resursima se manifestuje u koordinaciji ljudskih resursa tokom sprovođenja projekta, sa konačnim ciljem da projekat bude kvalitetno i u predviđenom vremenu realizovan.

  6. Upravljanje komunikacijama

    Upravljanje komunikacijama je funkcija, kojom se obezbeđuje potreban broj adekvatnih informacija  od značaja za implementaciju projekta.

  7. Upravljanje ugovaranjem

    Upravljanje ugovaranjem je funkcija koja obezbeđuje neophodne resurse svih kategorija za ostvarenje planiranog projekta.

  8. Upravljanje rizikom

    Upravljanje rizikom se identifikuju svi postojeći rizici i preduzimaju potrebne mere u cilju otklanjanja istih, radi sprečavanja opstrukcije u toku realizacije projekta.

1 Komazec G., Upravljanje istraživanjem i razvojem, Megatrend, Beograd, 2002. str. 145.
2 Jovanović M., Langović A., Upravljanje projektom, Megatrend, 2003. str.13-14.
3 Druker P., The Practice of Management, Heinemann, 1995. (Ovaj princip prvi je definisao Peter Druker, koji je začetnik modernog menadžmenta u svom delu The Practice of Management- Praksa menadžmenta)
4 Jovanović P., Upravljanje projektom, FON, Beograd, 2004, str. 40.
5 www.pmi.org 


Smatrate da je ova lekcija korisna?  Preporučite je. Broj preporuka:10