Kurs: Softverski dizajn Materijali vezani uz ovu lekciju: - Test džeksonov strukturni dijagram (the jackson structure diagram) - Džeksonov strukturni dijagram (The Jackson Structure Diagram) (PDF dokument) U ovoj lekciji obrađivaćemo:
Džeksonov strukturni dijagram na prvi pogled je sličan strukturnom grafikonu (eng. Structure Chart), međutim opisuje vrlo različit skup atributa, i obavlja vrlo različit skup uloga[1]. U osnovi bavi se opisom sekvencijalne strukture, u odnosu na tri klasične strukturne forme:
Na više načina, ovo je jedna posebno apstraktna notacija, s obzirom da jasno opisuje sekvencijalnu strukturu, bez posebnog tumačenja koje pretpostavlja tip entiteta koje forma opisuje. Šta više, može se koristiti za opisivanje formi struktura podataka (gledište modelovanja podataka), redosled akcija programa (funkcionalno gledište), ili redosleda stanja koje bi mogle nastati za neku formu objekta (pogled ponašanja). Ova osobina je jedinstvena za ovu notaciju, sve druge notacije su posebno vezane za konkretno gledište, i generalno su takođe povezane sa određenom formom dizajna entiteta. Izuzetak u nekom smislu je ERD. U nastavku teksta će se razmatrati notacija ove forme i primeri njenog korišćenja. Forma strukturnog dijagramaStrukturni dijagram koristi formu stabla, konstruisan je iz skupa blokova i lukova. Svaki skup blokova potomka pruža objašnjenje opisa sadržanog u bloku roditelja, te je stoga puni opis potpunog redosleda opisan u najnižem bloku svake grane. U tom smislu, nadređeni blokovi predstavljaju apstrakciju nižih blokova. Osnovna notacija je vrlo jednostavna, a zasnovana je na tri forme blokova:
![]()
Postoji niz pravila koji se koriste pri projektovanju ovih dijagrama, ali najvažnije pravilo je: "forme se ne mogu mešati sa sekvencom". Primena ovog pravila pokazuje da je Slika 2(a) netačna. Da bi se to ispravilo, potrebno je dodati dodatnu apstrakciju bloka "carriage" iznad iteracionog bloka, kao što je prikazano na slici 2(b), sa ciljem da se zadrži prvi stepen apstrakcije kao čista sekvenca. ![]()
Gledišta koje pruža strukturni dijagramKao što je već navedeno, strukturni dijagram se može upotrebiti za sagledavanje modelovanja podataka kada se koristi za opis sekvencijalne strukture podataka objekata. Oni se takođe mogu koristiti za opis gledišta koja imaju elemente funkcionalnog i stanja ponašanja, tj. kada se koriste za opisivanje rada programa ili entiteta. Konkretno, oni pružaju mnogo više apstraktne forme sekvencijalnog opisa, u odnosu na one koje se mogu dobiti kroz npr. pseudocode. Slika 3. pokazuje primer strukture podataka opisane na ovakav način. U ovom slučaju, struktura podataka je fizička, kao i dijagram koji se koristi za opisivanje ![]()
Više konvencionalni primer programerske strukture podataka je prikazan na slici 4, gde je jedan jednostavan fajl teksta opisuje pomoću ove forme. ![]()
Na slici 5. je dat primer forme koja se koristi za opis dinamičke forme programa. U ovom primeru, zadatak programa je odštampati stranicu mesečnog izveštaja banke. Jasno je da je usko povezan sa pojavljivanjem izveštaja na samoj stranici. ![]()
Korišćenje strukturnog dijagramaKao što je već navedeno, ova forma je široko prisutna. Koristi se za opisivanje strukture ulaznih i izlaznih tokova podataka. U dva dizajn metoda, JSD i SSADM[2], se koristi za opisivanje evolucije entiteta sa vremenom. Naslov ove forme može varirati, ali notacija je uglavnom ista. Oblici ove forme mogu se sresti često u literaturi i naći opisani na više načina, a na ovom mestu neće se detaljnije ulaziti u razmatranje. Reference:1. Cameron J.R. (1988), JSP and JSD: The Jackson Approach to Software Development, 2nd edn., IEEE Computer Society Press
|