Utisci korisnika

Da li zato što je DLS novina kod nas (bar za mene)ili još više što će mi koristiti, tek, nalazim da je Arhitektura, izgradnja i održavanje PC računara prava stvar i svakom…

Pre nepunih mesec dana kupila sam paket kurseva: PRIPREME ZA POLAGANJE CAMBRIDGE INTERNATIONAL DIPLOMA IN BUSINESS. Obično neki opšti utisak formiramo na kraju, ali ja u ovom trenutku želim sa…


Kompletna lista utisaka

Testiranje online

Arhitektura računara

Za one koji žele da znaju više.

Windows OS

Ovo bi svakako trebalo da probate.

Odnosi s javnošću

Koliko znate PR?

Pogledajte još neke od testova

Newsletter

Ukoliko želite da Vas redovno obaveštavamo o novostima sa Link eLearning sajta prijavite se na našu newsletter listu.

Ime:

Prezime:

Email:


Anketa

Arhiva anketa

BAZA ZNANJA


Kurs: -- Dizajn ambalaže

Modul: Dobar dizajn ambalaže = uspešan proizvod na tržištu

Autor: Test Instruktor

Naziv jedinice: Dvodimenzionalna, trodimenzionalna i cilindrična ambalaža


Materijali vezani uz ovu lekciju:

- Test dvodimenzionalna, trodimenzionalna i cilindrična ambalaža
- Dvodimenzionalna, trodimenzionalna i cilindrična ambalaža (PDF dokument)



Dvodimenzionalna ambalaža je ambalaža koja ima svoju prednju ili prednju i zadnju stranu. Ovakva ambalaža je najjednostavnija za projektovanje i grafičko oblikovanje. U nju spadaju ambalažni i omotni papiri, kese, vreće i vrećice.

 

Omoti

Omotima se smatraju fleksibilni ambalažni materijali niske proizvodne cene i velike mogućnosti grafičke obrade. Omoti su najčešći oblik prezentacije proizvoda korisniku. Oni mogu biti otvoreni i zatvoreni, komercijalni ili transportni. Komercijalni omoti se koriste u direktnoj prezentaciji proizvoda pred korisnikom, dok transportni štite proizvod u toku prevoza i manipulacije. Omoti se koriste kao direktna ili dodatna ambalaža, a uglavnom se koriste kao zaštita proizvoda nepravilnog oblika ili kao učvršćenje položaja samog proizvoda.

Ambalažni papiri su vrsta omota, koji se koriste kao dodatno potpuno promotivno pakovanje. Ovi papiri se prave od različitih plastičnih masa i folija, čvršćih i kvalitetnijih papira, a ponekad i tkanina.

Dizajn omota je baziran na jednostranom dizajnu spoljne strane omota, ali i kombinacijom sa unutrašnjom stranom ili posebnim dizajniranjem obe strane. Zanimljivi efekti na omotnom papiru postižu se odabirom kvalitetnog papira, izborom kvalitetne štampe i grafičkom dizajnom omota. Čest element u grafičkom dizajnu jeste repeticija elemenata. Ponavljanjem istih elemenata na različite načine uspostavlja se odnos pripadnosti, ali i zanimljiv ornamentski efekat. Ovome bi trebalo posvetiti pažnju prilikom dizajniranja. Potrebno je razmisliti o proizvodima koji će se pakovati u omot i odlučiti se za kontinualni ornament ili jedinstvenu sliku. U slučaju jedinstvene slike, moramo biti sigurni u dimenzije proizvoda i na osnovu njih odrediti dimenziju slike.

Omotni ambalažni papiri

Omotni papir od celofana

 

Ornamentski kontinuitet se postiže postavljanjem ornamenta u različite odnose sa sebi istovetnim. Ovako možemo postići veliku dinamiku, ali i veliki broj varijacija od istih elemenata. Prilikom dizajniranja potrebno je obratiti pažnju na granice jednog ornamenta. Grupe elemenata trebalo bi da budu složene, tako da se šara koju stvaraju uvek ponavlja na isti način i da ne ostaju beline (ukoliko je reč o obojenoj pozadini).

Različit izgled omotnog papira sastavljen od istih elemenata

Primer ornamenata u kontinuitetu na nalepnicama za vinske boce

 

 

Kese, vreće i vrećice

Kese su trenutno najrasprostranjeniji vid pakovanja proizvoda. Prednost kesa jeste njihova niska cena, mala težina i prilagodljivost različitim oblicima proizvoda. Kese se razlikuju po svom formatu i materijalu. Od materijala za kese se najčešće koriste papir ili polimeri, a u manjem obimu tekstil.

Kese su dizajnirane kao dva spojena papira i obično imaju svoju prednju i zadnju stranu. Na prednjoj strani trebalo bi da stoje ime proizvoda, slogan i logotip proizvođača, a sa zadnje sastav proizvoda, količina, bar code, datum pakovanja. Na kesicama je moguće uspostaviti kontinuitet, ali ovakav kontinuitet je funkcionalan na zasebnoj kesi. Kese se ne slažu jedna uz drugu, već se za prezentaciju proizvoda u kesi koriste promotivne kutije u kojima su kese postavljene.

Kese i kesice za različite proizvode

Kese mogu biti deo promotivnog materijala jedne kompanije kao sekundarna ili tercijalna ambalaža

 

Trodimenzionalna ambalaža

Trodimenzionalna ambalaža je ambalaža dizajnirana kao 2D rasklop koji se sastavlja u trodimenzionalni oblik, "posudu". Pri dizajniranju ovakve ambalaže bitno je napraviti pravilan rasklop za zamišljeni oblik. Potom je veoma bitno odrediti delove gde će se vršiti savijanje, usecanje i sl.

Kutije

Kutije se, prema obliku, dele na složive i nesložive. Složive kutije zauzimaju manje mesta u transportu, jer ih je moguće prevoziti u svom nerasklopljenom stanju. Kutije su najčešće kvadratnog oblika, ali i mnogi drugi oblici su zanimljivi za dizajniranje i prezentaciju. Kutije mogu imati i poklopac koji se prevlači preko nje ili poklopac koji se uvlači. Kutije se koriste i za transport. Transportne kutije su velikog formata, jer u njih staje više proizvoda, one su pravljene uglavnom od kartonskih lepenki, a za dizajn se obično koristi manji broj boja. Transportnim kutijama se ne posvećuje velika pažnja u dizajnu, jer ove kutije nemaju promotivnu ulogu, već samo funkcionalnu. Ipak, potrebno je postaviti oznake i upozorenja i na ovim kutijama, pa je baš ovo prostor za grafičkog dizajnera.

Kartonske kutije

 

Rasklop bi trebalo svesti na dvodimenzionalne geometrijski skladne i precizne oblike. Prilikom izrade rasklopa, posebno bi trebalo obratiti pažnju na delove za lepljenje ili podvlačenje. Ovi delovi se obično dodaju uz delove koje bi trebalo spojiti, a u vidu pravougaonika sa zasečenim ivicama. Na ovim delovima se ne štampa nikakav dizajn i oni ostaju beli.

 

Oblici kartonskih kutija daju veliki prostor za dizajniranje i grafičko oblikovanje

 

Kutije (pored kartona) mogu biti napravljene od raznih drugih materijala sa dodatom nalepnicom ili omotom

 

Na sledećim primerima možete videti rasklope kutija i njihov konačan izgled posle sklapanja:

 

Rasklop kutije za čaj

 

Rasklop kartonske kutije za vino - kontura predstavlja mesto isecanja oblika iz lepenke većeg formata, dok je na isprekidanim linijama predviđeno savijanje (bigovanje) kartona. Karton se prvo štampa po zamislima dizajnera, potom se iseca, biguje, sklapa i lepi na predviđenim mestima

 

Tetrapak

Ambalaža prati nove formate, dizajneri nove proizvode, brend mendžeri prate nove želje klijenata i tako pronalaze nova originalna i funkcionalna rešenja. Ovako je nastao i tetrapak. Klijenti su tražili pakovanje koje će održavati higijenu, a proizvođači mali utrošak materijala.
Tetrapak je sistem pakovanja istoimene švedske kompanije. Materijal za izradu tetrapaka je aluminijum-laminatna folija koja je zgodna za pakovanje proizvoda prehrambene industrije. Ovaj materijal se šalje u rolnama, a oblik im se menja uz pomoć mašina za tetrapak. Ovakvo pakovanje je sigurno i poverljivo, otvor mu je zaštićen od spoljnih uticaja folijom koja održava aromu i svežinu proizvoda. Tetrapak omogućava produženu funkciju proizvoda. Tetrapak se kao kartonska kutija dobija iz rasklopa, na kojem je prethodno izvršeno štampanje i bigovanje po nacrtu dizajnera (kako bi se dobio željeni oblik tetrapaka).

Razni oblici tetrapaka

 

Sanduci

Sanduci služe za transport teške robe ili osetljivih supstanci (boca, voća i povrća, ribe...). Oni se najčešće prave od drveta ili polimera. Njima se ne posvećuje velika dizajnerska pažnja, jer im je uloga čisto transportna.

Drveni sanduci

 

Cilindrična ambalaža

Dizajniranje na cilindričnoj ambalaži spada u dizajniranje na granici između dvodimenzionalnog i trodimenzionalnog. Na ovakvoj ambalaži ne postoje granice, uklapanje i zasecanje. Dizajniranje oblika valjkastih tela se može posmatrati kao 3D dizajniranje.

Sledeći korak je čisto 2D grafičko dizajniranje ili likovno uređivanje površine valjka. Za dizajniranje valjkastih pakovanja se uglavnom koriste nalepnice i omotnice. Za razliku od običnih nalepnica i omotnica, posebnu pažnju prilikom dizajniranja trebalo bi posvetiti rasklopu omotača. Omotač je pravougaonik visine jednake visini dizajnirane površine, a širine jednake obimu kružne baze, koji se izračunava kao prečnik kruga pomnožen sa brojem Pi (p).

Takođe, potrebno je proširiti pravougaonik širinom od oko 10mm. Ova širina trebalo bi da ostane nedizajnirana, a ona će se namazati lepkom preko koga ćemo zalepiti drugu ivicu valjka.

Potrebno je napraviti bleed od 3mm na štampanom delu kako ne bismo imali bele linije kod ivica omotača.

Rasklop cilindrične ambalaže


Boce

Boce služe prvenstveno za pakovanje tečnosti. Boce se dele na na staklene i polimerne, keramičke, metalne... Plastične boce se najčešće koriste za hemijska sredstva, a staklene i PET polimerne za pića (vode, gazirana pića itd.). Boce najčešće imaju kružnu ili kvadratnu osnovu, ali dizajneri postižu zanimljivost ambalaže najrazličitijim oblicima boca.

Staklene boce su bele, zelene ili braon boje, mada mnoga zanimljiva rešenja nisu standardnih boja.

Staklene i PET polimerne boce

 

Staklenke

Staklenke ili tegle su, najprostije rečeno, boce širokog grla. Uloga staklenki je konzerviranje termički obrađene robe, pa su one s tim u vezi hermetički zatvorene. Oblik tegli je prilagođen proizvodu koga štite. Dizajneri mogu sami isprojektovati oblik tegli, jer se staklo lije, odnosno dobija izlivanjem.

Tegle raznih oblika

 

Limenke

Limenke se koriste u komercijalnoj ambalaži za pakovanje pića, kozmetike i hrane. Limenke se prave od belog, crnog ili aluminijumskog lima, a mogu biti cilindričnog, četvrtastog ili ovalnog oblika. Limenke se koriste kao zamena povratnoj ambalaži. Limenke mogu imati mehanizam za otvaranje. Ipak, mnogi proizvođači se ne trude da izrade mehanizam za otvaranje. Ovo izaziva frustracije kod korisnika, jer osim same limenke, korisnik bi trebalo da ima i nožić za otvaranje. Kao i staklena povratna ambalaža, i limenke se šalju u reciklažu i koriste više puta.

Tube

Tube su fleksibilni nepovratni oblik ambalaže od aluminijumskog lima ili polimera. Najčešće se koriste u hemijskoj, kozmetičkoj i prehrambenoj industriji. Često uz tube ide i složiva kartonska kutija čija je funkcija zaštita tube od mogućeg oštećenja, bolje slaganje u prodavnicama, ali i bolja likovno-grafička obrada.

Blister ambalaža

Blister ambalaža je jeftin i jednostavan oblik ambalaže. Ovakva ambalaža se proizvodi u samom procesu pakovanja. Blister se pravi od aluminijumskih folija, polimera ili kombinacija s kartonom.

Posao dizajnera je da izdizajnira i isplanira prigodan oblik ambalaže i delova ambalaže, ali i da postavi grafički efektan tekst. Osnovni princip dizajniranja blistera jeste tipografski ornamentski kontinuitet i svođenje oblika na osnovna geometrijska tela. Ova geometrijska tela su utisnuta, a trebalo bi da su malo šira od samog proizvoda. Oblici se liju pri samom ambalažiranju, pa dizajner ima slobodu smišljanja ovih oblika.

Blister se najčešće koristi kao pakovanje za lekove i bombonjere


Smatrate da je ova lekcija korisna?  Preporučite je. Broj preporuka:2